Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması her ne kadar biri sizi iyi anıyor, sol kulak çınlarsa birileri hakkınızda kötü konuşuyor şeklinde söylense de durumun beyin anevrizmadan, beyin tümörlerine hipertansiyondan, beslenme bozukluğuna hatta depresyona kadar götüren bir belirti olduğunu bilmeniz lazım. 

Eğer sık bir şekilde bu durumu yaşıyorsanız tedavi edilmeyince kişinin psikolojik sorunlar yaşamanıza ve bir süre sonra depresyona girmenize neden olabilir. Ayrıca eğer ani bir şekilde ortaya çıktıysa ve durum hızlı ilerliyorsa  kulak çınlamasıyla birlikte gelişen baş dönmesi, işitme kaybı, baş ağırsısı ve denge kaybı gibi sorunlar varsa tehlikeli boyutlarda olabilir.

Beyin sapında 8. sinire vestibülokohlear sinir (denge ve işitme siniri) denir ve bölgenin sinir kılıfında tümörler meydana gelebilir. Beyinde gelişen bazı tümörler erken dönemde kendini kulak çınlamasıyla belli edebiliyor.

Nedenleri

Kalıcı olarak işitme kaybına sebep olacak bu rahatsıtsızlığa mesleki durumlar dışında yani pilot, asker, dalgıç veya çok sesli ortamda çalışma koşulları dışında da rastlanabiliyor. Bu durumlar dışında neden olabilecek sebepler ;

 • Kulak iltihapları
 • Tıkaçlar
 • Kulak zarının delinmesi
 • Mesleki deformasyon
 • Şeker
 • Yüksek tansiyon
 • Tıkaç kullanma
 • Beyin bölgesinde tümörler
 • Stres
 • Kulak kemiğindeki değişimler
 • Hormonal değişimler
 • Meniere hastalığı
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kansızlık
 • Travma

Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Belirtiler

Kulak çınlaması çınlama, ıslık sesi, yüksek tonlu, tıslama ve zonklama şeklinde kendini belli edebilir ya da seyrek görülse de müzikal tonlarda da algılanabilir. Bu sesler birtakım durumlarda sinir bozucu bir duruma vararak bireyin psikolojik halini da etkileyebilir.

Kulak çınlaması bulguları bir vakit devam ettikten sonra aniden kesilebilir ya da daha yoğun bir sesle bireyi son derece rahatsız eden bir duruma gelebilir. Bazı şahıslarda açıklanan gece ve sessiz ortamlarda meydana çıkarken birtakım şahıslarda ise günlük hayatını etkileyebilecek halde rahatsızlık verebilir.

İlginizi Çekebilir  Bayan Sabahlık Modelleri

Kulak çınlaması birtakım durumlarda de başka hastalıkların sendromu olabilir. Genellikle kulak burun boğaz bölümünde işitme kayıbı yapabilecek olan her türlü hastalığın asli olarak sendromu olabilir. İç kulak iltihabı, kulak zarında delik olması, iltihap olması ya da işitme sinirindeki tümör neticesinde meydana gelebilir.

Tedavisi 

Kulak çınlamasındaki ana problemlerden birisi de nedeninin zor bulunmakta olmasıdır. Ancak nedeni tanınan hallerde örneğin; işitme sinirinde bir tümöre bağlı ortaya geliyorsa cerrahi tedavi ya da radyoterapi gibi yöntemler uygulanabilir.
Yine dış kulak yolundaki kire bağlı gelişiyorsa kulağın hijyenik hale getirilmesi ya da orta kulak yolundaki sebeplere de bağlı olarak medikal ya da cerrahi yöntemlerle hasta tedavi edilebilir.

Sebebi bulunamayan hallerde ise daha genel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kulak çınlaması sistemik nedenlere bağlı gelişiyorsa yüksek tansiyon, çinko eksikliği, kolesterol, B12 ya da demir eksikliği gibi ilk olarak bu hastalıkların tedavisinin yapılması gerekmektedir

 

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

Kuruyemişlerin Faydaları feyabu

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir? En sağlıklı besinler arasında şüphesiz kuruyemişler gelir. Bu kuruyemişler çeşitlerine kadar tüm …

siyah nokta nasıl geçer

Siyah Noktalar Nasıl Geçer ve Doğal Öneriler

Siyah Noktalar Nasıl Geçer ? Hemen hemen tüm kadınların ve erkeklerin en büyük cilt problemlerinin …

defne yaprağı faydaları feyabu

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Türkiye’de Akdeniz defnesi olarak da bilinen defne yaprağının Latince ismi Laurus …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: