Kulak Tıkanıklığı İçin Bitkisel Tedaviler

Kulak tıkanıklığı kir birikmesi ya da kulak enfeksiyonu nedeni ile oluşabilmektedir. Tıkanıklığın açılması için doğal çözüm yolları da kullanabilmektedir. Fakat uzun süren ağrılı tıkanıklıklarda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Kulak enfeksiyonları tedavisinde kulak tıkanıklıklarında en temel kural nedeni kulak içerisinde enfeksiyondur. Var olan enfeksiyon ciddi duyma sorunlarına da yol açabilmektedir. Kulak tıkanıklığı ise beraberinde kulaktan yeşil veya sarı sıvı akışı varsa eğer mutlaka en kısa zamanda doktora başvuru yapılması gerekmektedir. Kulak kirlerinin sertleşmesi ile kulak tıkanıklıkları da oluşabilmektedir. Bu durumda ise kirin yumuşaması gerekmektedir. Yumuşatmak için ise gliserin kullanılması yararlı olabilmektedir. Birkaç damla gliserin damlatılması ile birkaç süre bekletilmektedir. Suyun dışarıya çıkması beklenmelidir.

Kulak Tıkanıklığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kulak içerisine ılık su damlatılabilmektedir. Bir süre kulak içerisin de bekletilmesinden sonra başımızı aşağıya doğru eğerek suyun akması beklenebilir. Sıcak uygulamalar kulak tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olacaktır. Bir havlu ısıtılır ve kulak üzerine kompres olarak uygulanmaktadır. 15 dakika kadar bekletmek faydalı olacaktır. Uygulama birkaç gün düzenli olarak yapılabilmektedir. Alerjik reaksiyonlar ya da sinüs enfeksiyonları nedeniyle oluşan kulak tıkanıklığı için tuzlu su spreyi kullanılabilmektedir. Bu spreyler buruna uygulanması halinde kulaklar da açılacaktır. Gerekli olanlar ise 1 fincan su, yarım çay kaşığı iyotlu tuz, 1 çay kaşığı karbonat, boş bir sprey şişesi ya da damlalık gibi ihtiyaçlar gerekirken bir tencerede su kaynatılarak oda sıcaklığına gelene kadar ılınması beklenmelidir. Sprey şişesi de sterilize edilmelidir. 3 veya 4 dakika kadar başka bir tencerede kaynatılması gereklidir. Daha önce kaynatılan su şişenin içerisine dökülmesi gereklidir. İyotlu tuz eklenerek günde 3 defa olmak üzere buruna sıkmak yeterlidir.

Kulak tıkanıklığında bitkisel tedaviler arasında yer alan çay ağacı yağı mükemmel antimikrobiyal, antiseptik ve anti-enflamutar özelliklerine sahip olduğu için anti-bakteriyel ve antiviral özellikleri ile sinüs enfeksiyonları ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonları için en iyi mükemmel çözüm yolları arasında yer almaktadır. Bir bardak kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı eklenerek kullanılmaktadır.

Gelin Diyeti ve Püf Noktaları

Hakkında Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kontakt lens tehlikeli mi, nelere dikkat edilmeli? kullanırken nelere dikkat edilmeli

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmeli? Gözde oluşan miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kırma kusurlarının …

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi. Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş …

BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: