Masöz ve Masörde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Masöz ve Masörde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir? İnsanların gündelik hayatlarındaki çalışmalarının ardından vücutlarında hissetmiş oldukları ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesi için hissettikleri gereksinime masaj denir. Masaj ellere, kollara, ayaklara, yüze, sırt gibi fiziki olarak yapıldığı gibi terapiler dahilinde beyine de yapılmaktadır.

Masajın içerisinde olan 2 kişiyi inceleyecek olursak. Masör ve masöz ne demek?

-Masör: Kas ağrısı, ödem, gibi şikâyetler ile gelmiş olan insanlara sadece elini kullanma gibi kendini kısıtlamadan ovma işi yapan erkek kişiye denir.

-Masöz: Ağrı ve benzeri şikâyetler ile gelen müşterileri ellerini veya aletler kullanarak masaj yapan ve ağrılarını gideren sinirlerini yatıştıran bayana denir.

Masöz ve masörde bulunması gereken özellikler nelerdir?

Masöz ve masörlerde bulunması gereken özelliklerin başında güç ve kuvvet gelmektedir. Bunun sebebi uzun süre ellerini kollarını ve kaslarını kullanarak hareket edeceği için dayanıklı olmalıdır. Bir diğer özellik olarak temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Müşteri ile yakın temas halinde oldukları için kişisel bakımlarını günübirlik yapmalıdırlar. Bulaşıcı hastalıkların hava yardımı ile bulaşması sebebi ile hastaneye giderek gerekli muayenelerde bulunmalıdırlar. Masöz ve masörler sinirli olmak yerine mütevazı ve soğukkanlı olmalıdırlar.

Masaja ihtiyacı olan kişiler stresli ve sinirli olacakları için bu mesleği seçecek kişiler son derece sakin insanlar olmalıdırlar. Masöz ve masörler genel olarak bilgili olmalıdırlar. Masaj yaptıracak kişiler kısmen sorular sorabilir veya tam tersine hiç konuşmamayı tercih edebilir. Aynı şekilde insan hallerini anlayacak kişiler seçilmelidir. Masörlük ve masözlük mesleğinde sapıklık olmamalıdır. Bu tip bir olay olması durumunda yaptırımları çok ağırdır. Masöz ve masörler giyimlerinde beyazı tercih etmelidirler bunun sebebi olarak kir diğer renklerde çok gözükeceği için beyaz tercih edilmekle birlikte masaj esnasında giyilen giysiler sürekli yıkanmalıdırlar.

 

Vücut Kitle İndeksi (Beden Kitle İndeksi) Nedir Nasıl Hesaplanır


Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun kısmı hareketli bir bölge olması nedeniyle ağrılara, yaralanmalara çok açık bir bölgedir. En sık …

Dövme Sildirme Nasıl Olur, Tedavisi ve Ücretleri

Dövmeyi tamamen silmek veya rengini açmak mümkün. Bir süreç içeren dövme sildirme işlemi için tıbbi …

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku rahatsızlıkları arasında en sık rastlanılan hastalık  insomnia olurken ikinci rahatsızlık ise uyku apnesi sendromudur. …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: