Meşe Balı Yararları

Sağlıklı bir yaşamda organik bitkilerin önemi büyük. Size bu haberimizde vücudun savunma sistemini güçlendiren Meşe balı hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Nane yağı

Meşe ağacının haziran ve temmuz aylarında gündüzleri sıcak, geceleri ise soğuk olması ile oluşan ısı farkıyla meşe yapraklarında salgı oluşuyor. Bu salgıyı toplayan arılar, kovanlarına bal ile birlikte adeta sağlık taşıyorlar.

Meşe Balı Faydaları

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, meşe balının fenolik bileşenleri yönünden zengin olduğunu belirterek, “5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir” dedi. “Yaptığımız araştırmada bu balın çok kıymetli olduğunu tespit ettik. Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir” diye konuştu.

Dr. Kolaylı, meşe balının orman bal sınıfına ait bir bal olarak hem salgı ve hem de çiçek balı karakterinde özelliklere sahip olduğunu ifade ederek, balın bağışıklık sistemini güçlendirici, üst solunum yolları enfeksiyonları ile sindirim sisteminde gastrit, ülser, reflüye sebep olan Helicobacter pylori’ye karşı oldukça etkili olduğunu dile getirdi. Dr. Kolaylı, meşe balının düzenli olarak tüketilmesi ile bağışıklık sisteminin güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşacağını ifade etti.

  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olması,
  • Bakteri ve mantar gelişiminin önlenmesine katkı sağlaması,
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi,
  • Sindirim sistemini düzenleyici etki göstermesi,
  • Mideyi kaplayarak spazmları rahatlatması,
  • Cilt üzerinde olumlu etkileri olması,
  • Kasların enerji ihtiyacını karşılaması,
  • Kalbi güçlendirmesi,
  • Akıl ve zekaya faydası olması,
  • Uykusuzluğu ve halsizliği gidermesi gibi  faydaları sayılabilir.

 

10 Yaş Daha Genç Gösteren Pirinç Maskesi

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: