Migren Ağrısı Nasıl Geçer

Migren lafını duyduğumuzda bile başının zonkladığını hissedenlerimiz vardır. Bu bu lanet ağrı nedir ve nasıl başa çıkabiliriz. İşte Migren Ağrısı Nasıl Geçer ve neden olur?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer ve Neden olur?

Migren spesifik bir ağrı çeşididir. Sıradan baş ağrıları ile aynı kefede tutmak doğru olmaz, çoğu zaman ağrı kesicileri yetersiz kalır. Başta zonklama, yüksek sese aşırı hassasiyet mide bulantısı gibi birçok etkisi bulanıyor. Çok kuvvetli olan ağrı gün içerisindeki tüm yaşam sevinicini emer. Aslında migren için tabi ki ayrıca ilaçlar bulunuyor ancak yan etkileri nedeniyle bir sürü insan kullanmaktan kaçıyor. Genellikle bu yan etkiler, halsizlik mide bulantısı gibi ayrı rahatsızlıklara neden oluyor. Yine de bu şiddetli baş ağrısını çekmek istemeyen insanlar bu yan etkileri göze alarak kullanıyor.

Migren başladığında genel olarak şu durumlar meydana gelir;

  • Ağrının tek bir yönde toplanması
  • Mide bulantısı
  • Işık ve yüksek sese karşı aşırı hassasiyet
  • Bulanık görme
  • Sinirlilik
Migren Ağrısı Nasıl Geçer
Migren Ağrısı Nasıl Geçer

Migren Ağrısı Nasıl Geçer

Peki migren durup dururken mi oluşur. En olmadık anlarda yaşadığınız migren sorunun bir kaynağı var mı? Aslında var; özellikle alkol, stres ve yiyeceğiniz yanlış yiyecekler migreninizin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Migreni azaltacak veya tamamen önüne geçebileceğiniz önlemler mevc03ut işte migrenin hem oluşumunda hem de ağrısını azaltacak önlemler..

1- Öncelikle yediğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Gıda katkı maddelerini örnek verebiliriz. Özellikle abur cubur yağlı besinlerin tüketimi bu durumu tetikleyebilir. Ayrıca yeşil sebze, deniz ürünleri tüketmeniz bir hayli faydalı olacaktır.

2- Spor yapmanız şart hem kalp sağlığınız hem de migrenin ortaya çıkmasını engelleyebilecek bir aktivite. Spordan kastımız ağırlıkların altına girmeniz değil, yürüyüş, koşu hafif egzersiler gibi hareketler.

3- Masaj da elbetteki etkili bir çözüm olacaktır. Belirli aralıklarla yaptıracağınız masajlar migreninizi azaltacaktır. Ayrıca kendiniz de öğreneceğiniz basit yöntemler ile kendiniz de uygulayabilirsiniz.

4- Serotinin düşüklüğüne karşı badem, ceviz, pirinç, süt ve süt ürünlerini tüketmeniz migrenin size yaklaşmasını engelleyecektir.

5- Kafeinden uzak durun, kafeinin azı yararlıyken çoğu zarardır. Günde 1-2 fincan kahveyi geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz ancak fazlasını asla almayın.

6-Uyku düzeninin en önemli olanlardan, çevrenizdeki insanlardan görebileceğiniz üzere migrenli kişiler uyku düzenine dikkat etmeyen kişilerdir. Dikkat etmeniz çok önemli.

7- Besin takviyeleri ve su. Bol bol su almanız çok önemli ayrıca doktor kontrolünde özellikle b2 vitamini, magnezyum, D Vitamini, Koenzim Q10, butterbur gibi suplementleri doktor kontrolünde tüketebilirsiniz.

 

Ödem Atmak için Ne Yapılması Gerekir?

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Kefir Diyeti Nedir?

Yavaş ama sağlıklı kilo vermek ve metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Haftada 4 kilo verdiren kefir …

Saç Yıpranmasını Önlemek İçin Öneriler

Saç bakımı her kadın için önemli bir hale gelmiştir. Saç yıpranmasını önlemek sizin elinizde! “Nasıl?” …

Ne kadar uyumalıyız? Günlük hayatımızda uykunun önemi nedir?

Ne kadar uyumalıyız? Hangi yaşta ne kadar uyumalıyız? Düzenli uykunun vücudumuza faydalarını yazımızda sizler için …

Bir Yorum

  1. Avatar

    çok uyuyunca da çok azıyor – iki tarafı boklu değnek

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: