Mutfak Temizliği Püf Noktaları

Mutfak temizliği oldukça önemlidir hele ki beyaz ağırlıklı bir mutfağa sahipseniz bu durum biraz daha dikkat gerektiriyor.

Beyaz şıklığı ve zarafeti sembolize ettiğinden her insana güzel gelir. Mutfakta beyaz tercih ettiğinizde zamanla dolap renklerinizde sararmalar, leke izleri kalan tezgahlar ve lavabolar ile karşılaşma dereceniz bir hayli yüksektir. Eminim ki bunları duymak hiç hoş gelmiyor ama eğer mutfaklarınızı temiz tutmak istiyorsanız sizlere vereceğimiz püf noktalar işlerinizi kolaylaştıracak, kirlenmesinden korkmayacaksınız. Gelin madde madde bu noktalara değinerek sizlere fikirler verelim.

İşte sizlere beyaz mutfak temizliği için vereceğimiz tüyolar:

1- Mutfak dolaplarınızı ve tezgahınızı direk güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemek için kesinlikle bir perde ya da güneşlikten faydalanın. Çünkü güneş ışınları zamanla beyaz rengi soldurur ve sarartır.

2- Beyaz rengi korumak için mutfak dolaplarınızı 2 fincan ılık su içerisine 1 fincan sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat katarak oluşturacağınız karışımla dolaplarınızı ve diğer beyaz yüzeyleri temizleyerek parlamasını sağlayabilirsiniz yine ayda bir kez ılık su ve yağ çözücü ile silmeniz yararınıza olacaktır.

3- Yüzeyde oluşan lekeyi anında silin çünkü leke yüzeyde durdukça bozulmalara ve renk değişimlerine sebep olacaktır. Mutfak tezgahınız beyaz mermer ya da granitse yüzeye yapışacak leke hemen göze çarpacaktır. Bu nedenle ağır lekeler oluşmadan anında müdahale etmeniz leke oluşumunu engelleyecektir.

4- Mutfak temizliğinde yapılan yanlışlardan biri yüzeye yapışan lekeyi bir zımpara kağıdı ile ya da bulaşık teli ile ovmak oluyor. Bu seçenekten kesinlikle vazgeçmelisiniz. Çünkü bu seçenek zamanla ovduğunuz yüzeyin matlaşmasına ve çizilmesine sebebiyet verecek mutfağınız parlaklığını kaybedecektir. Bunlar yerine yüzeyi pamuklu yumuşak bezi ılık su ile kullanmanız yararınıza olacaktır. Biraz bulaşık deterjanı bu iş için uygun olacaktır ve işlemin ardından hemen pamuklu bir bezle yüzeyi silebilirsiniz.

5- Peki fayanslarınız beyaz ve aralarına giren lekelerden rahatsız oluyor bunları nasıl temizleyeceğim diye düşünüyorsanız şimdi vereceğim püf nokta tam size göre. Sirke ve karbonatı bir kap içerisinden öncelikte macun kıvamına getirin. Bir püskürtme kabına bu cam sil şişeside olabilir sirke doldurun. Oluşturduğunuz bu macundan az az lekeli bölgeye sürün ve üzerine sirke püskürterek bulaşık süngeri veya diş fırçası ile bölgeyi temizleyin işlemin ardından ılık su ile durulayın kirlerin tamamen yok olduğunu ve eski beyazlığına kavuştuğunu görebilirsiniz.

6- Peki beyaz bir lavabonuz var nasıl parlatacağınızı düşünüyorsanız çare çamaşır suyunda yatıyor. Öncelikle lavabonuzun gider kısmını kağıt havlu ya da bir bezle kapatın. Çamaşır suyu kullanarak lavaboyu ovun ve biraz bekletin. Daha sonra ılık bir su ile durulayarak işleminizi sonlandırın. Böylelikle lavabonuzun beyazladığını görebilirsiniz.

7- Son olarak mutfak dolaplarınız ahşap ise yüzeye ıslak tabak ya da bardak koymaktan kaçının çünkü su mutfak ahşaba işlediğinde o bölgede kabarmalar ve çürümeler meydana gelebilir.

Günümüzde Teknoloji Bağımlılığı…

Hakkında Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Sırtta sivilce neden çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sadece yüzde çıkmayan ve sırtta da çıkan sivilceler önemsemesi gereken sivilce problemleri arasındadır. Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesinden ...

Takma tırnak nasıl takılır ve çıkarılır, nelere dikkat edilmeli?

Tırnak yiyenlerin en büyük sorunlarından biri tırnaklarının kötü görünmesidir. Bu kötü görüntüden takmak tırnak kullanarak kurtulabilirsiniz ...

Güneş lekelerine mezoterapi dokunuşu

Yüzde görülen kahverengi oluşumlara “Melazma (Güneş lekesi)” deniyor. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu lekelerin yaş ilerledikçe ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: