Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Nane Yağı Faydaları Nelerdir ? Nane yağı günlük hayat koşturmacasının içinde kendini yorgun ve bitkin hisseden insanları çok iyi gelebilecek bir yağ çeşidi. Öyleki temel faydası olarak kas ağrılarına iyi gelmesi ve baş ağrısını dindirmesidir.

Bitkilerin insan sağlığına etkileri doğrudan ve organik bir yapı taşıması nedeniyle kimyasal haplardan çok daha önce başvurması gereken yöntemlerdendir. Bu yazımızda da ağız kokusu, baş ağrısı, kas ağrılarına, burun tıkanıklarına iyi gelen nane yağı faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Nane yağının faydalarını sadece ağrılar veya ağız kokusuna iyi gelmesi değil… Doğal bir haşere kovucudur. Fare, sivrisinek, hamamböceği gibi hayvanların döktüğünüz yerlere bir daha uğramamasını sağlar.

Mide bulantısına karşı da iyi gelen bu yağ aynı zamanda bağırsak spazmanlarını engelliyor. Bağırsak kaslarına iyi gelirken bu şekilde gaz oluşumunun da önüne geçiyor. Şişkinliğe bu şekilde çare bulacağınız gibi sindirim sisteminizi rahatlatmış olursunuz. Bu konuda tavsiyemiz yemeklerden önce bir bardak nane çayı içmeniz.

Diş macunlarının birçoğu farketmiş olduğunuz gibi nane içeriklidir. Bunun sebebi diş etlerine iyi gelmesinin yanında ağız kokusunun önüne geçmesidir. Diş macunu dışında dişini fırçalamanıza rağmen ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız dilinizin altına bir damla nane yağı damlatıp suyla gargara yaptığınızda ağız kokusunu diş macunundan çok daha fazla bir etkisini göreceksiniz.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Gerginlik nedeniyle başlayan baş ağrılarınızı dindiririr. Özellikle migren ağrılarını hafifletir. Bunun için nane yağını alın ve şakaklarına sürerek ovmanız yeterli olacaktır. Ateş düşürmede de kullanılan bu yağ hindistan cevizi ile birlikte karıştırılarak alın, boyun ve ayak altlarınıza sürülüyor.

Nemlendirici özelliği olan nane yağı vücut kremleri ile karıştırılarak kullanılabilir.

Aknelere, dudak çatlaklarına da çare olan nane yağını elinize sürerek etkin olmasını istediğiniz bölgeye tampon şeklinde sürebilirsiniz.

Saç şampuanlarında da nane kullanılıyor, bunun nedeni ise kepeklenmeye karşı önlem taşıması. Siz de özellikle kepeklenme sorunu yaşıyor ve şampuan derdinize deva olmuyorsa şampuana birkaç damla dökerek kullanabilir, daha etkin sonuçlar görebilirsiniz. Kepeklenme dışında saçı onardığı gibi besler ve parlaklık kazandırır.

Nane yağı

Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Nane Yağı Fiyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nane yağını internet sitelerinden veya aktarlardan alabilirsiniz. Değişik fiyatlarda satılan ürün için genellikle 20 ml’si 15 TL ile 30 TL arasında bir fiyat biçiliyor. Size tavsiyemiz bildiğiniz bir marka ürününü veya kalitelisini almanızdır.

Yan Etkileri Var mı?

Her bitkide üründe olduğu gibi özellikle fazla kullanım veya alerjisi olanlarda yan etkiler görülebilir. Düzenli bir ilaç alıyorsanız ve kalp-alerjik durumlardan belirli bir ilacınız varsa öncelikle doktorunuza başvurmanızı öneririz. Bazı kişilerde karın ağrısı, mide bulantısı ve ishal görülebilmektedir. Her üründe olduğu gibi hamile kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. Çok güçlü bir yağ olduğu için genellikle tatlı badem yağı veya su ile inceltilerek kullanılabilir.

 

Hangi Doğal Sabunlar Nelere İyi Geliyor?

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Yüze Kese Yapmanın Faydaları Ve Zararları

Yüze kese yapmak cildi derinlemesine temizlemenin en basit yollarından biri. Tabi ki yüzünüz için ne …

Ergenliğin Kabusu Sivilceler

Hepimizin bir dönem yaşadığı en büyük sorunlardan biri ergenlik sivilceleri. Doğal yöntemlerle bu sivilcelerden kurtulmak …

Islak Kek Nasıl Yapılır?

Biz büyükler olalım, küçükler olalım tatlıları, kekleri, çikolataları çok severiz. Sizlere sunacağım tarifimde bu lezzetler …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: