Prematüre Bebek Nedir

Prematüre bebek tanımını açıklayacak olursak 39 haftalık bir hamilelik sürecinde 39.haftadan daha erken doğan ve hayati risk taşıyan bebeklere denir. Prematüre bebekler çok küçük,düşük doğum ağırlıklı ve çok hassastırlar. Genellikle sezaryen ameliyatı ile anne karnından alınarak dünya ile tanışırlar.

Özellikle anne adayı hipertansiyon,şeker veya herhangi metabolik bir hastalık taşıyor ise doğumda prematürelik söz konusu olma ihtimali daha da artar. Prematüre bebeklerin bakımı oldukça keyifli ve bir o kadar da zordur. Öncelikle prematüre bebekler bağışıklık sistemi tam anlamı ile gelişmediği için enfeksiyona çok yatkındırlar. Doğar doğmaz yoğun bakıma alınan prematüre bebekler haftası çok küçük ise(33 hafta ve daha küçük haftalar) küveze alınarak hayati fonksiyonları düzelene kadar güzel bir şekilde bakılır. Prehaymatüre bebeklerin doğumunda ilk sorunu solunum sistemidir. Solunum sistemi bebek anne karnında iken düzenli bir şekilde işler. Annenin doğum süreci başladığında ise bebek anne karnında doğuma odaklanarak ister istemez strese girer. Bu nedenle de doğduktan sonra solunum stresi devam eden bebekler solunum cihazına bağlanarak belirli bir süre takip edilir.

Prematüre Bebek Nedir
Prematüre Bebek Nedir

Prematüre Bebeğimin İlk Beslenmesinde Ne Yapmalıyım?

Prematüre bebekler yoğun bakım sürecinde tam anlamı ile kendini toparlayana kadar ağızdan beslenmez. Hekim önerisi doğrultusunda ağızdan beslenmeye başlandığında hemşireniz ile iletişimde olarak sağdığınız ilk sütü mutlaka bebeğinize vermelerini isteyiniz. İlk süt bağışıklık faktörlerini içeren ımmunolojik yapıyı sağlamlaştıran bir süttür.İlk sütten sonra bebeğiniz beslenme düzenini tam olarak oturtmuş ise süt sağmaya başlayarak bebeğinize verilmesini talep edebilirsiniz.

Anne Sütü Dışarıda Ne Kadar Süre Kalmalı?

Prematüre bebeklerin ciddi anlamda kendini toparlayabilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu nedenle sık aralıklarla sütünüzü yoğun bakıma bırakmanız gerekir. Anne sütü sağıldıktan sonra oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzluk ve derin dondurucuda 3 ay saklanabilir. Buzdolabı ve buzluktaki saklanan sütlerin tarihi geçmiş ise bebeğinize bir faydası olmaz.Bu nedenle belirtilen tarihlerden fazla bekletmeyiniz.

 

Dış Gebelik Nedir

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Uzun İlişki Sırları

İnsanlar için uzun ömürlü bir ilişki hayattaki en güzel şeylerin başındadır. Peki uzun ilişki sırları …

Saç Tipine Göre Nasıl Saç Kurutulur

Saçlar kadının güzelliğini tamamlayan en önemli unsurdur. Her saç tipine göre nasıl saç kurutulur gelin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: