Rahat Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler

Rahat bir hamilelik dönemi bütün anne adaylarının isteği. Hamilelik döneminde mide bulantısı, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar anne adaylarının ortak sorunu. Bu sorunları en aza indirmek elbette mümkün.

Rahat Bir Hamilelik Dönemi

Rahat Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler

Doğuma kadar anne ve bebeğin sağlığının korunması için bazı detaylara dikkat edilmesi önemlidir. Yaklaşık 40 hafta süren hamilelik dönemi boyunca anne adayı farklı fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle kendilerine ve psikolojik yaşamlarına daha çok dikkat etmelidirler.

Anne adayının üzücü bir olay yaşaması, yorucu bir iş temposu, aile içi geçimsizlik, ekonomik ve bunun gibi sorunlar da ruhsal çöküntüye sebep olabilir. Böyle hamileler erken doğum riski taşır ve bebek oksijensiz kalabilir. Stresle salgılanan testosteron hormonuna bağlı olarak bebeğin konuşma bozuklukları, sosyalleşme zorlukları olabilir.

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde sık sık mide bulantısı ve kusmalar yaşanır. Bunu önlemek için hamileler az miktarda fakat sık sık yemek yemelidir. Bu şekilde mide hiç boş kalmayacak ve mide bulantılarının etkisi de azalacaktır.

Hamilelikte beslenme büyük önem taşır. Özellikle baharatsız yiyecekler tüketilmelidir. Bu dönemde bol bol su tüketin ve vücudunuzun su oranını yüksek tutun. Hamilelerin günde yaklaşık 10-15 bardak su tüketmesi önerilir. Bu da yaklaşık 2.5, 3 litre suya tekabül eder.

Hamilelikte 3. aydan itibaren disiplinli ve dengeli beslenme süreci başlar. Bu beslenme düzeni bazen fazla kiloya sebep olabilir. Bu kiloların vücuda yerleşmemesi için hamileler sık sık egzersiz yapmalıdır. Bu egzersizler sayesinde, hem rahat gebelik geçirmek hem de vücut ağrıları ve kasılmaları önlemek mümkün olacaktır.

Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir. Dinlenirken uzanmak ve ayakları yüksekte tutmak bu gibi durumların en pratik çözümleri arasındadır.

Belli bir dönemden sonra nemlilik oranı azaldığı ve hızlı kilo aldığınız için vücudunuzda çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakları önlemek elbette mümkün. E vitamini çatlaklarla savaşma konusunda çok etkilidir.

E vitaminini direkt eczaneden kapsül şeklinde alıp, her duştan sonra çatlaklarınızın üzerine sürebilirsiniz. Aloe vera da cildi nemlendirme ve yenileme bakımından oldukça etkilidir.

Aloe vera kreminin içine eczaneden aldığınız E vitamini kapsüllerinden kırarsanız, çatlaklar üzerindeki etkisini arttırabilirsiniz. Her gün çatlak olan bölgeyi bu kremle nemlendirebilirsiniz.

Hamileliğin rahat geçmesi için düzenli kontrollere gitmek son derece önemlidir. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında ve 12. haftada, 22. haftada, 36. ve 37. haftalarda kontrollere gitmek zorunludur.

Bu dönemlerde yapılacak tahlil ve USG (ultrasonografi) kontrolleri, hamilelikteki olumsuz durumları bildirebileceği gibi, anne adayının doktoruyla konuşarak sorunlarının giderilmesini ve doğum şeklinin planlanmasını sağlar.

Islak Kek Nasıl Yapılır?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kilo Aldırmayan Kalorisi Düşük Yiyecekler

“Kalorisiz yiyecek” diye bir şey yoktur. Kalorisi düşük yiyecekler vardır ancak fazlası zarardır ve kilo …

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu ve nefis tadıyla herkesin tatlılarda özellikle kullandığı tarçın bir doğa mucizesidir. Peki tarçının …

Normal ve Sezaryen Doğum Nedir ?

Normal ve sezaryen doğum nedir? Birçok anne adayı neredeyse gebe kalmadan normal ve sezaryen doğum …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: