Ramazan Ayında Kimler Risk Grubunda

Başlangıcına saatler kala uzun günlere denk gelen oruç için sağlıklı geçirmek adına Ramazan ayında  kimler risk grubunda gelin birlikte bakalım.

Korona virüs (Covid-19) salgını tüm dünyayı sarması nedeni ile Ramazan ayı için kimler risk grubunda olduğu bilgisi akıllarda soru işareti getirdi. Kimler Ramazan ayında oruç tutabilir? Ramazan ayında oruç tutmak salgın için sorun teşkil eder mi? Ramazan ayında oruç tutulması korona virüsü yayar mı? Gelin konu hakkında detaylı bilgilere birlikte bakalım.

Ramazan Ayında Kimler Risk Grubunda

Uzmanların açıkladığı bilgilere göre sağlıklı bir bireyin oruç tutması  hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır. Ayrıca oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dair kanıta dayalı tıbbi bir tespit bulunmadığı ve oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapabildiğine ilişkin bilimsel yayınlar mevcuttur.

Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile Ramazan ayı ve oruç tutulması ile ilgili vatandaşlardan gelen sorular için kimlerin oruç tutup kimlerin tutamayacağına dair bir açıklama yaptı. “Ramazanda orucun topyekun ertelenmesi mümkün değildir” denilen Diyanet açıklamasında, uzmanların ‘sağlıklı bireylerin oruç tutmaları hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmaz” tespitine yer verildi.

Kimler Ramazan orucu tutmamalıdır?

  • Korona virüs (Covid-19) teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler,
  • Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlar tarafından belirtilenler,
  • Belirli bir yaşı aşmış yaşlı kişiler,
  • Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullanmakta olan kişiler,
  • Diyanet’in açıklamasına göre oruç tutmaları halinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları,
  • Yeni doğum yapan, emziren kadın ve ya hamile olanlar ,
  • Diyanet’in açıklamasına göre sürekli ayakta olup ağır ve meşakkatli işlerde çalışıp sağlıklarının bozulacağından endişe edenler, mazeretleri devam ettiği sürece daha sonra kaza etmek üzere oruç tutmayabilirler.

Ayrıca Diyanet’in açıklamalara göre salgın devam ettiği müddetçe sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmalı, bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber iftar yemekleri düzenlemekten kesinlikle uzak durulması gerektiği belirtilmiştir.

 

 

Orucu Kolaylaştıracak Tok Tutan Besinler


Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Midye Pilaki Tarifi ve Malzemeleri

Midye Pilakisi nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir? Midye Pilakisi Tarifi Hazırlanışı ve püf noktalarına beraber bakalım. İşte midye …

Folik Asit Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Folik Asit Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ispanak, folik asit (B9 Vitamini) bakımından en zengin …

Nilperi Şahinkaya ‘nın Bikinili Pozları

İzmir’de tatilde olan 32 yaşındaki güzel oyuncu Nilperi Şahinkaya bikinili pozlarını sosyal medya hesabından takipçileriyle …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: