Regli Döneminde Doğru Sandığımız Yanlışlar

Regli döneminde doğru sandığımız yanlışlar vardır. Peki nedir bunlar? Gelin bu kulaktan dolma bilgileri birlikte inceleyelim.

Her sağlıklı kadın menopoz dönemine kadar düzenli adet görür. Bu dönemler de oldukça zor ve sancılı geçebiliyor. Ve regliyken duş alınmaz, spor yapılmaz, sıcak su torbası zararlıdır gibi efsaneler vardır. Bu haberimizde yanlış bildiğimiz efsanelerin doğrularını birlikte öğrenelim..

Peki Regli Döneminde Doğru Sandığımız Yanlışlar Nedir?

Yanlış: Normal bir regli süresi 5-6 gün arası olmalıdır.

Doğru: Regli olma süresi kişiden kişiye göre değişir. 2-8 gün arası periyotlar normal sınırları içerisinde sayılır.

Yanlış: Regliyken spor yapılmaz.

Doğru: Regli döneminde istenilen her spor branşı yapılabilir. Hatta spor yapmanın zararlı olduğunun aksine, egzersizin mens ağrılarına iyi geldiğini gösteren gösteren araştırmalar vardır.

Yanlış: Regli dönemindeyken duş almak ve ağrı kesici içmek zararlıdır. Regliyi keser.

Doğru: Bu dönem de duş almanın regliyi kestiğini veya miktarına azalttığı yoktur. Aksine hijyen açısından oldukça önemlidir. Ağrı kesici ise bazılarının miktarını azalttığı görülse de zararı yoktur.

Yanlış: Düzensiz regli dönemi ciddi bir hastalığın belirtisidir.

Doğru: Evet ciddi hastalıklar regli düzensizliğinin habercisi olabilir fakat stres, yeme bozuklukları, düzensiz uyku, mevsimsel geçişler, uzun yolculuklar da regli düzenini etkilemektedir.

regli döneminde doğru sandığımız yanlışlar

Yanlış: Regli döneminde yüzülmez.

Doğru: Yüzmenin reglinin  miktarını veya gününü azalttığı yoktur. Rahat bir tamponla gayet de güzel yüzebilirsiniz. Görüntü açısından rahatsız olmazsanız isterseniz ped takıpta girebilirsiniz. Fakat denizden ziyade, temiz havuzları tercih etmenizde fayda var..

Yanlış: Regliylen tampon kullanmak zararlıdır.

Doğru: Regli döneminde tampon kullanmanın zararlı olduğunu sanılan en çok yanlış adet kanamasının gerçekleşmeyeceğini sanılmasıdır. Halbuki tampon sünger gibidir ve sıvıyı rahatça emer. Tampon dolduğunda ise sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarıya doğru akar. Doğru uygulanmış bir tamponla da bunu engellemek oldukça basit.

Doğru sandığımız diğer yanlışlar ise;

 

 

 

 

 

Yanlış: Regli döneminde hamile kalınmaz.

Doğru: Regli döneminde çok küçük bir ihtimal de olsa gebe kalmak mümkün. Genellikle yumurtlama dönemi, adet döneminden 14 gün öncedir. Ancak nadir de olsa erken yumurtlama görülebilir. Reglinin son günleri ve az miktarda kanamalarda cinsel ilişkide hamile kalınabilir. Bir spermin rahimde kalma süresi 72 saattir bu sırada gerçekleşen erken yumurtlama da sürpriz gebelik gerçekleşebilir.

Yanlış: Regli ağrısı psikolojiktir.

Doğru: Regli ağrısı psikolojik değil kesin olarak fizyolojiktir. İlk adet dönemimden son adet dönemine kadar olan her ağrının eğer altında başka bir hastalık yok ise primer dismenore olarak adlandırılır. Rahmin kasılmasına neden olan kimyasal maddeler ağrıya neden olur. Bunların salınımı engelleyen ağrısı kesiciler, önlem için oldukça kullanışlıdır. Adet sancılarının bir farklı nedeni de adet döneminden kaynaklı olmayıp altında yatan farklı hastalıklar olabilir. Bunlar endometriozise (çikolata kisti) , rahim içi araçlara (spiral) ve buna benzer durumlar olabilir ve çözüm olarakta tedavisi ona göre yapılmalıdır.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Hakkında Tuğçe Tan

Avatar

Buna da Göz Atın

Gelin Diyeti ve Püf Noktaları

Evlenmenize sayılı günler kala son dönemde aldığınız fazla kilolarınızdan kurtulmak gelin diyeti ile mümkün. Gelin …

Burçlara Göre Hastalıklar

Birçok astrolog burçların evleri belli bir organı temsil ettiğini dile getirmektedir. Gelin burçlara göre hastalıklar …

Gerçek ve Sahte Parfümü Nasıl Ayırt Ederiz

Parfüm günlük zaman için özellikle kadınların vazgeçilmezidir. Peki gerçek ve sahte parfümü nasıl ayırt ederiz? …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: