Renk Körlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluğu tanımlamak için kullanılır. Kadınlardan fazla erkeklerde görülen, bir durumdur.

Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10 dur. Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.

Aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük şeklinde hafif olabileceği gibi hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli olabilir. En çok görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Nadir görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde vardır. Çoğu renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.

Renk Körlüğü Nedir?

Bireyin renk ile alakalı olan hissiyatında zayıflama, sarı ve mavi renklerini ya da kırmızı ve yeşil renklerini ayırırken zorluk çekmesi renk körlüğünün belirtileri olarak adlandırılmıştır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanan renk körlüğü, aslında kalıtsal kökenli bir olaydır.

Renk Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

Retinada koni ve rod adlı fotoreseptörler bulunmaktadır. Gözün renkli görebilmesi açısından koniler görevlidir. Bazı koniler eksikse renk körü olabilirsiniz.

Renk Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık hakkında bilinen en büyük yanlış, bireyin bu durumda hiçbir rengi göremediği ve her şeyi gri gibi renklerde gördüğü yönünde olan bilgidir. Bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir. Renk körlüğü yaşayan bireyler bütün renkleri görebilir fakat bazı renkleri daha soluk görürler. Bu sebeple de renklerin bir kısmını birbirleri ile karıştırdıkları olmuştur. Bireyin renk körü olduğu ya da olmadığı birtakım testler sonucunda netleştirebilir.

Çörek Otu Diyeti İle Zayıflama Yöntemi!

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi nelerdir? Kan birikimi ve kanama olarak bilinen hematomun nedenleri arasında …

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Vizyon Panosu Nedir ve Nasıl Hazırlanır? Vizyon panosunu anlamak ve etkili bir şekilde kullanabilmek için …

Evde Kolayca Hazırlanabilecek Saç Bakım Maskeleri

Evde hazırlayabileceğiniz ve doğal yöntemlerle saçlarınızı bakımını sağlayabileceğiniz 4 farklı maskeyi sizler için derledik, hepsi …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: