Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır?

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır? Sedef hastalığı genlerle ilgili olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genlerle ilgili bir rahatsızlık olduğu için vücudun daha önceden bağışıklığının olması gerekiyor. Bu bağışıklık ailede sedef varsa genler ile çocuklara geçerek gerçekleşir.

Sedef hastalığının oluşması çevreye de bağlıdır. Fakat bu bulaşıcı mıdır? Sorusunu aklınıza getirmesin çünkü sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bir bireyde oluşması için kesinlikle bağışıklık, çevre etkisi gerekmektedir. Sedef, genetik bir rahatsızlık olduğu için bir ailede birden fazla sedefli hasta olabilir. Sedef genlerle ilgili bir rahatsızlık olduğu için doğacak yeni bireylerde, kardeşlerde de sedef olacak anlamına gelmez.

O kişiler sadece genlerinde taşır ve sedefe dair hiçbir belirti gözlenmez. Sedef hastalığı olan kişinin aile bireylerinde sedef görülme olasılığı %33dür. Yani üç çocuğun bir tanesinde sedef hastalığı olabilir.

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır?
Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır?

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır?

Bayanlarda %53,3 oran iken erkeklerde %46,7′dir. Yaş grubu olarak düşünürsek, her yaş grubunda görülür. Eskiden 5 yaş sınırı vardı fakat şuan bebeklerin popolarında ki pişiklerin bile birer sedef başlangıcı olduğu tespit edilmiştir. Sedef hastalığı vücudun birçok yerinde görülebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konu, sedef başta, tırnaklarda olduğunda mantar ve egzama ile sıkça karıştırılabilir.

Sedef hastalığı genlerle ilgili bir rahatsızlık olduğu için ne yazık ki tedavisi mümkün değildir. Kremlerle geçici olarak da tedavi edilebilir, hiç geçmeyedebilir, tamamen kalıcı olarak geçip daha sonra tekrarlayabilirde. En sık görülen yerler, el, tırnaklar, ayakaltı, eklem yerleridir.

 

Mide Ülseri Nasıl Geçer ve Belirtileri Nelerdir


Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

13 Temmuz Günlük Burç Yorumu

13 Temmuz Günlük Burç Yorumu

Zorlu bir hafta bizi bekliyor olacak, hukuk ve finans konuları ağırlık kazanırken, kimilerimiz tatil yolunda …

20200712 123049

Bim 14 Temmuz İndirim Kataloğu

Bim 14 Temmuz İndirim kataloğu yayınlandı. Yine birçok üründe farklı oranlarda indirimler yapıldı. Ayçiçek yağı …

günlük burç

12 Temmuz Günlük Burç Yorumları

Duyguların harmanlaşacağı kalbimize mi aklımıza mı güveneceğimizi bilmediğim bir hafta sonu. İşte 12 Temmuz Günlük …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: