Sigara İçenlerin Alması Gereken Mineraller ve Besinler

Tabiki sigara kullanan kişiler için yapılabilecek ilk öneri sigarayı bırakmaları olacaktır. Sigara İçenlerin Alması Gereken besinler nelerdir birlikte inceleyelim…

Ancak eğer inatla içmeye devam ediyorsanız  bazı sağlık önerilerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Sigara İçenlerin Alması Gereken Besinler

SİGARA İÇENLERE BUNLAR ÖNERİLİYOR

Günümüzde artık sigaranın zararlarını neredeyse bilmeyen kalmadı. Pasif içici olanlar da dahi amfizemden, bronşite ve çeşitli akciğer hastalıklarının görülme oranı yüksek. Yine yapılan rutin araştırmalarda sigara içenleri hayatlarını 7 – 8 yıl kısalttığı açıklanıyor.

Sigara tiryakilerinin, sigarayı bırakmak için pek çok çeşitli yol denemeleri gerektiği gibi eğer kullanmaya devam ediyorlarsa bile beslenme programlarının düzgün olması gerekiyor.

Sigara kullananlarda vücuttaki C vitamini oranında eksiklik yaşanıyor, dışarıdan takviyelerle bu biraz daha fazla olarak desteklenebilir.

SİGARA İÇENLERİN ALMASI GEREKEN MİNERALLER VE BESİNLER

ANTİOKSİDANLAR

Antioksidan açısından zengin besinlerin tüketilmesi sigaranın verdiği hasarlanmaya karşı direnç sağlanmasını iyi oranda kolaylaştırıyor. Antioksidan vücudun alması gereken temel öğelerin arasında bulunuyor.

SELENYUM

Bu mineralde vücudun alması gereken eksikliğinin ise kanser hastalığına neden olabileceği önemli besinler arasında. Selenyum alınımının cilt kanseri üzerinde bir etkisi olmasa da akciğer kanseri üzerinde %40, kalın bağırsak kanseri üzerinde %50, prostat kanseri üzerinde %66 oranlarında etkinliği olduğu saptanmıştır.

YEŞİL ÇAY

İçeriğindeki polifenoller sayesinde nitrözaminler ve karsinojenlerin oluşumunu engeller. Günde üç fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Yeşil çayın siyah çaya nispeten, kafein içeriğinin düşük olması ve alınacak dozların dışına çıkılmaması kanseri önleyici bir kalkan niteliğinde değerlendirilebilir.

MGN-3

Pirinç kepeğinden alınabilen veya arabinoxylane bileşiği, doğal öldürücü hücrelerin sayısını ve infterferon yapımını arttırmaktadır. Doğal öldürücü hücreler, vücutta anormal hücreleri tespit ederek onların yaşamlarına son verirler.

KOENZİM Q10

Yüksek tansiyon hastaların eksik olabilecek bu enzim bu tarz hastalara günde iki defa 50 mg verilerek tansiyonu normale çevirebilmektedir.

BALIK YAĞI

İçerisindeki EPA ve DHA yağ asitleri tansiyonu kontrolde tutar ve kolesterolün de düşmesine yardımcı olurlar.

MAGNEZYUM

Yine yüksek tansiyonu kontrol altında tutan bu mineralinde eksikliğinde günde 500 mg alınması vücut için yeterli olacaktır.

SARIMSAK

Doğal antibiyotiktir, kolesterolün ve tansiyonun düşmesinde yardımcıdır.

ÇİNKO

Görme işlevinin sağlanmasında bir takım gerekli enzimler lazımdır çinko bu enzimler için gerekli bir mineraldir.

Gözde Çıkan Arpacık Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Uzun İlişki Sırları

İnsanlar için uzun ömürlü bir ilişki hayattaki en güzel şeylerin başındadır. Peki uzun ilişki sırları …

Saç Tipine Göre Nasıl Saç Kurutulur

Saçlar kadının güzelliğini tamamlayan en önemli unsurdur. Her saç tipine göre nasıl saç kurutulur gelin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: