Şimdi de Bunyavirüs alarmı verildi

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle günlük yaşam tamamen değişmeye etkilenmeye devam ediyor. Şimdilik koronavirüse belirgin bir aşı bulunamamışken Çin’de bunyavirüs isminde yeni bir salgın meydana çıktı. 7 bireyin öldüğü ve 60’tan çok bireyin de hastaneye kaldırıldığı iddia edilen bunyavirüs nedir? Bunyavirüsün bulguları nelerdir?

Taiwan News’te yer alan habere göre, kene kaynaklı yeni Bunyavirüsün Çin’de ortaya çıktığı ve 7 kişinin ölümüne, 60’tan fazla kişinin de hastaneye yatırıldığı açıklandı. Peki bu virüs nedir? Bunyavirüsün belirtileri nelerdir? Virüsle ilgili bilgiler ülkemizde de merak konusu oldu.

Bunyavirüs

Bunyavirüs nedir?

Tayvan’da ilk kez 2010 yılında keşfedilen yeni virüs, insandan insana bulaşabilir ve Tayvan Hastalık Kontrol Merkezleri’ne (CDC) göre ölüm oranı yüzde 10’dur.

Bunyavirüs belirtileri nelerdir?

  • Trombositopeni Sendromu (SFTS)’nin kuluçka süresi 7 ila 14 gündür ve yaygın semptomlar arasında ateş, halsizlik, bulantı, karın ağrısı ve iştah azalması bulunur.

Negatif algılamalı tek sarmallı RNA virüslerinin bir sırasıdır. Ellioviricetes sınıfındaki tek düzendir. Eskiden Bunyaviridae virüs ailesi olarak biliniyordu. Bunyavirales adı, orijinal tip Bunyamwera orthobunyavirus türünün ilk keşfedildiği Bunyamwera’dan türemiştir.

Bunyavirüs

Bunyavirüs nasıl bulaşır?

Bunyavirüslerin fazlalığı vektöreldir. Hantavirüsler ve Arenavirüsler hariç , BunyAvirales düzenindeki bütün virüsler eklembacaklılar (sivrisinek, kene ya da sandfly) doğrulusunda bulaşır. Hantavirüsler geyik faresi dışkısı ile ilişki yolu ile bulaşır . Enfeksiyon insidansı vektör etkinliği ile yakından ilişkilidir, örnek olarak sivrisinek kaynaklı virüsler yaz aylarında daha yaygındır.

 

Beyrut patlaması için açıklama!

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Halil Sezai’nin yaşlı adamı dövdüğü görüntüler ortaya çıktı

Tuzla’da film çekimi için kiraladığı villanın yanında bulunan villa sahiplerinin kendisine film çekimi için itiraz etmesi nedeniyle tartışan ...

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı

Made & Crafted Levi’s Kadın Koleksiyonu tanıtıldı. Kayakla geçen bir günün sonunda sıcacık ateşin yanında …

Karbonatın Faydaları- Mükemmel bir yüz ve cilt için

Karbonatın faydaları denilince biz saymakla bitiremeyiz. Mükemmel bir yüz ve cilt için karbonatı cildinizde denemeye …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: