Siyatik Ağrısı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Siyatik Ağrısı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ? Siyatik üst bacağın arkasında bulunan siyatik sinirinin ağrısı ile oluşan bir rahatsızlıktır. Hastanın hareketlerini kısıtlayan bu durum aniden gelişebildiği gibi yavaş ve zaman içinde gelişebilen bir durum olarak ta gözlenebilir. Hastalık uzanma oturup kalkma gerinme hatta öksürme gibi hareketlerin kısıtlanmasına bu eylemlerin yapılması esnasında ağrıların artmasına neden olan bir hastalıktır.

Siyatik omurların arasında bulunan kıkırdak disklerinin kayması iltihaplanmalar alınacak darbeler sonucu ortaya çıkan siyatik kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlayacak ve yaşam kalitesini bozacaktır. Siyatik sporcularda aktiviteleri doğrultusunda görülme olasılığı fazla olan bir hastalıktır.

Siyatik Ağrısı

Kalçadan başlayan ağrı bacağa doğru yayılır. Bel ağrıları da eklenir.

Yapılması gereken doktor kontrolünde teşhis konulduktan sonra önerilecek olan ilaç egzersiz fizik gibi tedavi yöntemleri ertesinde sağlığınıza kavuşmak olmalıdır. Siyatik tedavilerinde masaj ve hidroterapi uygulamaları da başarılı tedavi yöntemleri arasına girmiştir. Dördüncü ve beşinci bel omurları arasında oluşan siyatik hastalığı genellikle belirtilerinin benzerliği nedenleri yüzünden bel fıtığı ile karıştırılmaktadır.

Hematom Neden Oluşur ve Tedavisi

Oluşan ağrının siyatik ya da bel fıtığı olup olmadığını anlamak için hasta sırt üstü yatırılır.

Bacak gerdirilerek yavaş hareketlerle yukarı doğru kaldırıldığı sırada ağrı bacağın arka yüzünden topuğa kadar iniyorsa hasta siyatik olmuştur. Siyatik ağrılarında yatış pozisyonu kullanılan yatak ve yastık kişinin rahatı açısından önemlidir. Sert ortopedik yataklar ince yastık ve yan yatma pozisyonu önerilir.


Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

A101 16 Temmuz İndirim Kataloğu

A101 16 Temmuz İndirim kataloğu yayınlandı. Yine birçok üründe farklı oranlarda indirimler yapıldı. Samsung Galaxy …

A101 11-17 Temmuz İndirim Kataloğu

A101 11-17 Temmuz İndirim kataloğu yayınlandı. Yine birçok üründe farklı oranlarda indirimler yapıldı. ABC 5kg …

Tuğba Özay Eskisi Gibi!

Bir zamanlar podyumlarda adından söz ettiren Tuğba Özay o zamanlarki güzelliğini koruduğunu bir kere daha …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: