Sosyal Medya Bağımlılığı

Son 10 yılda çokça artan sosyal medya bağımlılığı geleceğimiz için oldukça büyük bir sorun teşkil etmektedir. Saatlerimizi telefon ve bilgisayar başında geçirdiğimiz onca vakit bizleri gerçek dünyadan koparmakta. Ayrıca bizim reel hayatla olan bağlantımızı günbegün azaltmaktadır.

Son 3 yıldır dünyada 38 milyon kullanıcısı ile çok büyük bir kitleye hitap eden Tiktok da göze çarpıyor. Öyleki bizleri iyice sosyal medya bağımlılığına doğru sürüklüyor. Tiktok kendi içerisinde çeşitli görselleri ve buna ek olarak yine kendi içerisinde yer alan ses efektleriyle birlikte birkaç saniyelik, kısa süren videolar çekmemizi sağlayan bir sosyal ağ uygulamasıdır.

Yapılan araştırmalarda ülkemizdeki sosyal medya uygulamalarının son 10 yıllık bir zaman içerisindeki değişimleri oldukça da ilginçtir. Dünya devi olan bir iletişim uygulaması olan Facebook zirvedeki yerini 10 yıldır korurken, 3 yıl önce çıkmış olan Tiktok uygulaması şuan da Twitter‘ı geçmiş bulunmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Hele ki son 10 yılda ülkemizde sosyal medya kullanıcı sayısı bu denli artmışken sosyal medya bağımlısı olmama ihtimalimiz ne kadar gerçekçi bilinmez. Bugün ülkemizdeki internete bağlanan insanların %95 lik bir ölçüsü bir sosyal medya platformuna üye. Düzenli olarak, aktif bir şekilde yani sosyal medya uygulamasına haftada birden fazla kez giren insanlar %67 gibi muazzam bir istatistiğe sahip.

İnsanların sosyal medyada geçirdikleri vakit ise ortalama olarak günde 2 saat 46 dakika. Ülkemiz nüfustan bağımsız olarak değerlendirildiği zaman sosyal medyayı dünyada en yoğun olarak kullanan 10 ülke içerisinde. Hatta ve hatta Tiktok ve İnstagram gibi uygulamaların kullanımında ise dünyada ilk 3 ülke arasında. Bu istatistikler dünya geneli ile kıyaslandığında ise oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün.

 

GİZEMLİ DÜNYA’NIN ANAHTARI

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Stres Yapan İnsanlar Neden Kilo Verir?

Stres ve kilo kaybı.. Günümüzün en sıkıntılı ruh hallerinden birisi olan stres sağlığımızı nasıl etkiler? …

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: