Sosyal Medyanın Tehlikeleri! Bu Bilgileri Paylaşmayın

Sosyal medya üzerinden yaptığımız paylaşımlara daima dikkat etmek gerekiyor. Sosyal medyanın tehlikeleri nedir sizin için sıraladık.

Sosyal medyanın tehlikeleri

Sosyal Medyanın Tehlikeleri

Dünya geneline baktığımızda sosyal medya kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de de 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanıyor.  Sosyal medyada paylaşılması tehlikeli bilgiler yer alıyor. Bunlar; iş bilgileri, aile ilişkileri, dini görüş, politik görüş, ekonomik durum, tatil, konum bilgisi, ev, iş ya da patron şikayetleri, doğum günü tarihleri gibi bilgilerdir.

Sosyal medya arkadaş, akrabalarla iletişime geçmek ve Türkiye ile dünya gündeminde olan biteni öğrenmek için haberlere ulaşmakta önemlidir. Yukarıda saydığımız bilgileri sosyal medyada paylaşmak sizi zor durumda bırakabilir.

İş Bilgilerini Paylaşmayın

Bir şirkette yönetici olarak çalışabilir ya da kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Şirket hakkında bilgileri paylaşmayın çünkü diğer rakip şirketler veya dolandırıcılar paylaştığınız bilgileri sizin için aleyhinizde kullanacağını unutmayın.

Aile İlişkilerinizi Paylaşmayın

Güvenlik ve aileniz için çok önemlidir. Evinizde aile içi tartışma, anlaşmazlık ve boşanma gibi durumlar olabilir. Bu olumsuzlukların devam ettiğini sosyal medyadan anlatmak, başta siz olmak üzere ailedeki tüm bireyleri zor durumda bırakabilir.

Dini Ve Politik Görüşlerinizi Paylaşmayın

İstediğiniz dine inanabilir, istediğiniz politik görüşü savunabilirsiniz ancak aşırı paylaşımda bulunmayın. Dini ve politik görüşler yaşadığınız ülkeye göre hassaslık gösterebilir. Paylaşımlarınızı bu hassasiyete göre yapın. Dini ve politik görüş hakkında; işveren veya bu konu hakkında aşırı paylaşım yapan kişilerle olumsuz tartışmalara yol açabilir. Örneğin; Hindistan’da (hindu, Hinduizm) dinine göre inekler kutsaldır. Hindistan’da yaşayıp, inekler hakkında karşı bir paylaşım yapmayın.

Ekonomik Durumunuz Hakkında Bilgi Paylaşmayın

Pahalı eşya, otomobil, ayakkabı, telefon gibi eşyaları aldım veya satıyorum diye paylaşmayın. Dolandırıcılara yol göstermiş olursunuz. Birçok insan dolandırıcıları düşünmeden sosyal medyadan ekonomik durumu hakkında bilgi paylaşmaya devam ediyor.

Tatil Bilgilerinizi Paylaşmayın

Yurtdışında yaşayan insanların tatil bilgilerini paylaşması filmlerde konu olmuştur. Evde Tek Başına filmine bakarsak; aile tatile gidiyor ve çocuk evde tek başına kalıyor. Hırsızlarda o sitede tatile giden evleri önceden belirleyip, soymaya kalkıyor.

Tatile gideceğinizi paylaşmak, evde kimsenin kalmayacağına işarettir. Teknoloji geliştiği için millet sosyal medyada kim ne yapmış, görebiliyor. Eğer tatile gidecekseniz, bu bilgiyi sadece ailenizle paylaşın.

Konum Bilgisini Paylaşmayın

Sosyal medyanın tehlikeleri

Tatil Bilgisi ile ekonomik durum paylaşmakta, konum bilgisini paylaşmaya benzer. Siz konum bilgisini paylaştıkça, dolandırıcılar başta olmak üzere herkes sizin nerede olduğunuzu izleyecektir.

Evinizin İçini Paylaşmayın

Hırsızlara soygun planını vermek istemiyorsanız, kesinlikle paylaşmayın. Yeni bir ev alan veya kiralayan kişiler, ev hakkında video ve fotoğraf paylaşıyor. Evinizin hakkında fotoğraf ve video paylaşmak, hırsızlara soygun planını vermiş oluyorsunuz.

İş Ve Patron Şikayetlerini Paylaşmayın

Kamu veya özel bir kurumda çalışıyor olabilirsiniz. İşiniz ve patronuz konusunda bir şikâyet veya eleştiri paylaşmayın. Eğer paylaşıyorsanız, ufak ve kibar bir dille anlatın. Ayrıntılara ve eleştirilere yol vermeyin. İşinizden olabilirsiniz.

Önemli Tarihleri Paylaşmayın

Doğum tarihi, doğum yeri ve önemli tarihlerinizi paylaşmak dolandırıcılara yol göstermektir. Telefon dolandırıcıları bu bilgilere ulaştığı için, sizi telefonla arayıp bu bilgiler sayesinde sizi dolandırabilir. Bu durumdan dolayı kesinlikle önemli tarih bilgilerinizi paylaşmayın.

Kişisel Gelişim Ve Kişisel Gelişime İnanmayan İnsanlar…

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Hastalıklar

Birçok astrolog burçların evleri belli bir organı temsil ettiğini dile getirmektedir. Gelin burçlara göre hastalıklar …

Gerçek ve Sahte Parfümü Nasıl Ayırt Ederiz

Parfüm günlük zaman için özellikle kadınların vazgeçilmezidir. Peki gerçek ve sahte parfümü nasıl ayırt ederiz? …

H&M 2020 Bluz Modelleri

Hem iş yerinde, hem de normal günlük yaşantınızda giyebileceğiniz bluzlar kadınların bir numaralı giyim tercihlerinden …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: