Stres ve Kaygıya Spor Yaparak Son Verin!

 

Stres ve Kaygıya Spor Yaparak Son Verin! Şüphesiz, dengeli yaşam hayat kalitemizi arttırıyor. Ancak kaygı ve endişelerimiz bu kaliteyi düşürüyor.

Stres Yönetimi

Sınav dönemleriyle birlikte hayatımıza giren ve farklı süreçlerde peşimizi bırakmayan stres, doğru kontrol edildiği takdirde sorunsuz bir şekilde bünyeden uzaklaştırılabiliyor. Stres yönetimi ile ilgili birçok kişisel gelişim kitabı mevcuttur ancak uygulama noktasında uzmanlar yetersiz kalındığını açıkça vurguluyor. Kimileri bu benim karakterim diyerek sıyrılmaya çalışırken, kimileri ise doğru mücadele ile stres belasından kolayca kurtulabiliyor. Ergenlik dönemi sonrası kendini çok daha fazla belli eden stres, bir süre sonra psikolojik sorunlara neden olabiliyor ve bu anlamda insanların canını sıkıyor. Psikolojik destek almak önerilenler arasında ancak bireysel olarak da bir şeyler yapmanız mümkündür. Stres yönetiminde önemli olan tek şey kendinize güvenmeniz ve kaygılarınızdan uzaklaşmanızdır. Stres yönetimi hakkında uzmanların sizlere sunduğu tavsiyeleri kısa kısa aktarmak istiyoruz.

  •  Kısa süreli tatiller stres yönetimi için yapmanız gereken ilk uygulamadır, bu sayede sıkıntılarınızdan biraz olsun uzaklaşabilir ve kafanızı boşaltabilirsiniz.
  • Derin ve olumsuz düşünceler yerine daha yüzeysel ve daha olumlu düşünmeyi deneyin, düşünürken de tatilinizi hayal edin ya da kendinizi çok rahat hissettiğiniz bir ortamda bu eylemi gerçekleştirin.
  • Psikolojik desteklere her zaman açık olun ve uzmanlar ile yapılan görüşmelerinizi hiçbir şekilde aksatmayın.
  • Kendinize güvenin ve bu güvenin boşa çıkmayacağını, başaracağınızı sürekli olarak kendinize anlatmaya çalışın.
  • Düzenli spor yapın ve bunu zorla değil, sevdiğiniz için yapmayı deneyin.

Stres ve Kaygıya Spor Yaparak Son Verin

Stres ve Kaygıya Spor Yaparak Son Verin!

Hayatımızda önemli ve bir o kadar da sıkıntılı bir yere sahip olan stres, doğru yönetildiği takdirde ve bireyin kendine güven duygusunun çok fazla geliştiği anlarda yok olup gidecektir. Uzmanların bu konuda en büyük tavsiyesi kendinize bir uğraş edinmeniz ve bunu severek yapacağınız bir durum haline getirmenizdir. Spor yaparak stres ve kaygıdan uzak durmak mümkün fakat bu anlamda düzenli olarak spor yapmak çok daha önemlidir. Bir süre bu işe başlayıp daha sonra bıraktığınız takdirde fayda yerine zarar sağlamış olacaksınız. Doğa sporları uzmanlar tarafından tavsiye edilen kategoriler arasında yer alıyor çünkü bu sayede doğal güzellikler ile iç içe olacak ve kaygılarınızı biraz daha geri plana atacaksınız.

Stres ve Kaygıya Son Vermek için Farklı Yollar Deneyin

Doğa sporlarının yanı sıra psikologların sizlere önerdiği en önemli eylem de kahkaha atmak… İlk okuduğunuzda garip gelebilir ancak kahkaha atmak insanın kendine olan güvenini biraz daha arttırıyor ve özgüven duygusunu da belli bir seviyede yukarılara çekiyor. Kahkaha atarak insan bedenine gönderilen olumlu enerjinin sizlere geri dönüşü çok kısa sürede oluyor. Mutluluk hormonlarını harekete geçiren bu eylem sayesinde derin düşünceler ve kaygı dolu günler sizlerden bir nebze olsun uzaklaşıyor. Psikologların düzenli olarak bunu tekrarlamanız gerektiğini söylemeleri garipsenecek bir durum değil çünkü mutluluğunuzu belli aralıklarla kendinize kanıtlıyorsunuz, bu bir oyun gibi görünse de vücut ve beyin bir süre sonra buna şartlandığı için sizleri daha rahat bir kimliğe kavuşturuyor. Stres ve kaygıya son vermek için farklı yöntemler olarak hobileri de tercih edebilirsiniz ve bu özellikle kadınlar için; dikiş kursları, dans kursları, enstrüman kursları, seramik kursları, erkekler içinse; bilgisayar kursları, enstrüman kursları, eğitim programı kursları, halk oyunları kursları olabilir. İlgilenecek farklı şeyler bulmanız stres ve kaygıyı belli oranlarda azaltacak ve bireyleri çok daha rahat, huzurlu kimliklere kavuşturacaktır. Stres yönetimindeki etkin tavırlarınızda bu kimlik için sizlere yardımcı olacak hususlar arasında yerini alıyor.

Pemfigus Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: