Stres Yapan İnsanlar Neden Kilo Verir?

Stres ve kilo kaybı.. Günümüzün en sıkıntılı ruh hallerinden birisi olan stres sağlığımızı nasıl etkiler? Stresli bir hayat beyin fonksiyonlarından, kalp sağlına kadar etkiliyor.

Bu yüzden de kilo vermememize neden olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ki bu benim ön görümdür, stresli insanlarda uyku düzensizliği ve iştahsızlık meydana gelir ve bu durum sadece bayanlarda ters etki ediyor diyebiliriz. Ancak birçok bireyde düzensiz bir hayat vesilesi olur. Vücudumuz bu yüke daha fazla dayanamaz ve kilo vermeye başlarız.

stres ve kilo

Stres Hangi Hormonları Üretir?

Sürekli stres yaptığımız da vücut sürekli olarak aktif ve savaş moduna geçer. Tıpta buna akut stres yanıtı adı verilir. Tam olarak stres anında beynimiz bunu tehdit olarak algılar ve harekete geçer. Adrenalin ve kortizol gibi birçok farklı hormonu salgılamaya başlar. Bizi kurtaracak olan bu hormonlar bizde iştahsızlık, düzensiz uyku gibi yan etkiler bırakır. Bu yüzden ne kadar zor olsa da stresten uzak kalmayı ve sürekli sakin olmayı kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz.

Stressiz Bir Uyku İçin Öneriler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Mucize bebek Ayda bebek kimdir

İzmir depreminde 91. saatte mucize yaşandı. Enkazdan çıkarılan Ayda bebek umut oldu. Kurtarma ekipleri Ayda’nın sesini duyduğunu, …

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu

NetWork Kadın Sonbahar Kış 2020-21 koleksiyonu sezonu hem gardıropların favori modellerini belirleyen hem de yeni …

İlk Buluşmada Unutulmaz Olmak İçin 7 Yöntem

İlk buluşmada unutulmaz olmak için 7 yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Yeni biriyle ilk tanıştığınızda kendinizi unutulmaz …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: