Stres Yapan İnsanlar Neden Kilo Verir?

Stres ve kilo kaybı.. Günümüzün en sıkıntılı ruh hallerinden birisi olan stres sağlığımızı nasıl etkiler? Stresli bir hayat beyin fonksiyonlarından, kalp sağlına kadar etkiliyor.

Bu yüzden de kilo vermememize neden olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ki bu benim ön görümdür, stresli insanlarda uyku düzensizliği ve iştahsızlık meydana gelir ve bu durum sadece bayanlarda ters etki ediyor diyebiliriz. Ancak birçok bireyde düzensiz bir hayat vesilesi olur. Vücudumuz bu yüke daha fazla dayanamaz ve kilo vermeye başlarız.

stres ve kilo

Stres Hangi Hormonları Üretir?

Sürekli stres yaptığımız da vücut sürekli olarak aktif ve savaş moduna geçer. Tıpta buna akut stres yanıtı adı verilir. Tam olarak stres anında beynimiz bunu tehdit olarak algılar ve harekete geçer. Adrenalin ve kortizol gibi birçok farklı hormonu salgılamaya başlar. Bizi kurtaracak olan bu hormonlar bizde iştahsızlık, düzensiz uyku gibi yan etkiler bırakır. Bu yüzden ne kadar zor olsa da stresten uzak kalmayı ve sürekli sakin olmayı kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz.

Stressiz Bir Uyku İçin Öneriler

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kontakt lens tehlikeli mi, nelere dikkat edilmeli? kullanırken nelere dikkat edilmeli

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmeli? Gözde oluşan miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kırma kusurlarının …

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi

Uzun süre ekrana bakmak miyopi sebebi. Her ne kadar yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş …

BESLENME TARZI ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI ETKİLİYOR

Beslenme tarzı, yaşamımızın temel bir gereksinimini ve sağlığımızı korumanın bir parçasını oluşturmaktadır. Beslenme tarzı çocuklarda …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: