Teknoloji Ve Çocuklarımız…

Teknoloji ve Çocuklarımız… Bu yazımızı teknoloji ile çocuklarımızı nasıl, ne şekilde tanıştırmamız gerektiği konusuna ayırdık.

Teknoloji ve Çocuklarımız…

Bu dönemde çocuklara baktığımızda pek çoğunun şimdiden cep telefonları, tabletler ya da bilgisayarlarla tanıştığını ve özellikle çocuklarını yedirme sevdasında olan bakıcı ya da anne babaların bu teknolojik aletleri “çocuğun dikkatini dağıtarak o arada yemeğini yedirme” amacıyla kullandığını görüyoruz.

Televizyonlar, Tabletler, Telefonlar, Teknoloji ve Çocuklarımız…

Teknoloji ve çocuklarımız

Elbette seçim sizin ancak uzmanlar iki yaşına kadar çocuklarımızın hiçbir ekranla tanışmamalarının onlar için en doğrusu olduğunu söylüyorlar. 2012 yılı Ocak ayında ABD’de yayınlanan resmi bir rapor (The National Association for the Education of Young Children, January 2012 Paper) 0-8 yaş arasında interaktif medya ve teknoloji kullanımı üzerine önerilen sınırlamalarla ilgili bir derleme olma özelliğini taşıyor. Bu kaynaklardaki öneriler üzerinden bir çalışma yaptığımızda, ortalamada, iki yaşına kadar çocukların ekran karşısına geçmemeleri gerektiğini; iki yaşından sonra da tüm elektronik araçların günlük en fazla 1-2 saatlik kullanımının önerildiğini gözlüyoruz. American Academy of Pediatrics de iki yaşından önce kesinlikle ekran zamanı olmamasını öneriyor. Bunun yerine çocuklarınızla konuşmak, kitap okumak, birlikte aktiviteler yapmak, müzik dinlemek ve oyunlar oynamanın sayısız faydalarına işaret ediliyor.

Şayet çocuğunuz ekran ile tanıştıysa da bunu mümkün olduğunca kısa bir sürede azaltmanızı önereceğiz. Özellikle bu tür elektronik araçların yemek yedirme esnasında kullanımına pek çok uzman özellikle karşı çıkıyor. Bu şekilde yemek yiyen çocuk ne yediğini anlıyor ne tat alma duygusu gelişiyor. Bu da yemek yerken seçici olmak ya da ekran olmadan odaklanıp da yemek yiyememek gibi daha uzun vadeli problemleri beraberinde getiriyor. Aslında çocuklarla ilgili anlamamız gereken çok temel bir öğreti var. Ya onlar henüz küçükken ve öğrenme aşamasındayken biraz uğraşıp da doğru değerlerle hayata adım atmalarını sağlayacak ve sonradan rahata kavuşacağız ya da baştan işin kolayına kaçıp sonra yıllar boyu hataları düzeltmekle uğraşacağız.

Ebeveyn olarak piyasaya çıkan, çocuklara yönelik geliştirilmiş tablet uygulamalarını takip etmeye çalışın. Özellikle iki yaşından sonra çocuklarınıza sunabileceğiniz ve uzmanların da önerdiği oyunları araştırın. Bebeğiniz şayet televizyon izlemeye başladıysa (ki biz yine de iki yaşından önce başlamamasını öneriyoruz) fazla hızlı geçişleri olan ve çok renkli programlar ya da yetişkinler için hazırlanmış program ve reklamlardan uzak durmasını sağlamanızı önereceğiz. Şayet televizyonu illa ki seyredecekse en azından kendi yaşı için hazırlanmış ve mümkünse interaktif olan, ara sıra sorular soran, keyifli müzik ve hareketler içeren, sevgi dolu, örnek davranışlar içeren ve mümkün olduğunca eğitici programları seçmenizi öneririz.

Çocuğunuzla İletişiminiz

Ortalama olarak 18 aylık iken çocuğunuz beklenmedik zamanlarda çığlık atabilir ya da olaylar karşısında çok heyecanlı tepkiler gösterebilir. Bunların normal olduğunu bilerek bir süre bu çığlıkları duymaya alışabilirsiniz.

17-19 aylar arasında çocuğunuzun hayvan seslerini taklit edebilmesini, 3-4 şeyi isimlendirebilmesini bekleyebilirsiniz. Bu dönemlerde dil gelişimi çalışmalarını sıklıkla yapmanızı öneririz.

Renkleri ve şekilleri öğrenmeye başlayabilirim…

Bebeğinizin algıları bu dönemde oldukça açıktır. Artık yavaş yavaş şekil, renk ve tiplerine göre oyuncaklarını sınıflandırabilmeye başlayacaktır. Sizde oyunlarınızda ona renkleri ve şekilleri öğretmeye başlayabilirsiniz.

Çok renkli bir hafta geçirmenizi dileriz..

Anne İle Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kullandığımız Maskeler Ne Kadar işe Yarıyor?

Hangi maskenin ne kadar etkili olduğu akıllarda yer alan en önemli sorunlardan biri. Birçok yerde …

Zencefilli Tarçınlı Bisküvi Tarifi

Zencefilin gerek tadı gerek faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu besini bisküvide kullanmayı denediniz mi? Denemediyseniz Zencefilli …

10 Kasım Salı Günlük Burç Yorumları

10 Kasım Salı Günlük Burç Yorumları. Bugün paraya ve maddi eşyalara aşırı bağımlılığınızı düşünmelisiniz. Değerli …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: