Türkiye’de En Popüler Meslekler Nelerdir

Geleceğimizi şekillendirmek için tercih ettiğimiz meslek çok önemlidir. Peki Türkiye’de en popüler meslekler neler? Sizin için inceledik…

Dünyada işsizliğin artması insanların meslek seçerken daha dikkatli olmalarına neden olmaktadır. Durum ülkemizde de böyledir. İş olanaklarının belirli alanlarda olması insanların sevdikleri işi yapmalarına engel olmaktadır. Durumun böyle olması sonucu günümüzde popüler olan meslekleri gündeme getirmiştir. Ülkede şu anda en popüler meslekler sağlıkla alakalı alanlardadır. Bu alanları tercih eden kişilerin işsizlik problemi yok denecek kadar azdır. Hele ki işsizliğin çok fazla olduğu Türkiye’de sağlıkla ilgili hemen her meslek popüler durumdadır.

Sağlıkla ilgili bu mesleklerden bahsedecek olursak, bu meslekler doktorluk, hemşirelik, anestezi uzmanlığı, diş hekimliği, radyoloji gibi mesleklerdir.

Bu mesleklere sahip olmak için üniversitelerin gerekli bölümlerinde eğitim almak gerekmektedir. Buna göre doktor olmak için en az 6 yıl tıp fakültesinde eğitim almak gerekiyor.

Aynı şekilde diş hekimi olmak için de diş hekimliği fakültesinde 5 yıl eğitim almak şart.

Hemşirelik ve anestezi uzmanlığı gibi mesleklerde ise sağlık meslek lisesi veya sağlık yüksekokulunda eğitim almak gerekmektedir. Alınan bu eğitimlerden sonra kişi isterse özel hastanelerde, isterse devlet hastanelerinde çalışabilmektedir. Bunun yanında kendi özel muayenehanesini açıp kendi işini kurmuş olan doktorlar ve diş hekimleri de oldukça yaygındır.

Radyoloji teknikeri olmak için, üniversitelerin iki yıllık eğitim veren Radyoloji Teknikerliği programından mezun olma şartı bulunmaktadır. Radyoloji teknikeri, X ışınları, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi hastalara tanı amaçlı görüntüleme tetkikleri yapmaktan sorumludur.

Ancak her işte olduğu gibi bu işlerin de kimi zaman olumsuz yönlerini görmek mümkün olmaktadır. Yorucu iş saatleri, yoğun çalışma temposu bu mesleklerin en büyük dezavantajıdır.

İstanbul Havalimanı’nda Kamera Sayısı 2 Katına Çıkarıldı

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Birce Akalay Evlenmeye Karşı!

Önceki gün Arnavutköy’de görüntülenen Birce Akalay, muhabirlerin sorularını yanıtladı. Oyuncu, “Evlenmek istiyor musunuz?” sorusuna, “Hayır” …

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Bacaklarda karıncalanma uyuşma oluşturan sürekli hareket ettirme ihtiyacı hissettiren özellikle uyku …

Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ? Lensler göz ile ilgili rahatsızlıklarda ve bazı kişilerde değişik bir …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: