Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk nasıl geçer ? Uçuk bir tür virüsün(Herpes simplex) deri yoluyla bulaşması sonucu bulaşan ve sürekli tekrar edebilen bir enfeksiyondur. Dudaktaki ve cinsel bölgede çıkabilen uçuklar ayrı olmaktadıe Ayrıca göz, beyin gibi organlarda da çıkabilir.

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

Dudak bölgesinde çıkan uçuklar başka alanlara göre daha hafif geçer ve çok çok ağrı hissine niçin olmaz. Dudak etrafı ya da ağız etrafında ortaya gelir ve kabarcık şeklinde görülür. Dudak bölgesinde gözlemlenen uçuklar içi eczaneden herhangi bir reçete istemeden alabilirsiniz, genelde birkaç gün içinde geçer. Dudaktaki uçuklar için krem yeterli olmaktadır.

Göz Uçukları

Göz uçuğu ağrı, iltihap, gözde kızarıklık, kornea yırtılması ve ciddi görme bozukluklarına sebep verdiği için çok dikkatli olmakta fayda var. Genel olarak antiviral ilaçlarla tedavi edilir, bu yüzden mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Uçuklar maalesef bulaşıcı bir hastalık olabilmektedir. Genital virüsler korunmasız cinsel ilişki ardından bulaşabilmektedir. Dudak bölgesi ve başka bölgeler de çıkan uçuklar da tekrar ilişki yolu ile yayılım göstermektedir. Eşya paylaşımı ya da enfekte olan bölgeye ilişki ile uçuk bulaştırılabilir.

Fakat bütün bunların dışında hormonsal değişiklikler, korku, ameliyat ya da aşırı gerilim gibi hallerde bedenin değişik yerlerinde uçuk çıkmasına niçin olabilir.

Öncül semptomlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, erken müdahale, aktif bir uçuğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Birçok insan için dudağın karıncalanması, uçuğun ortaya çıkabileceğinin ilk işaretidir.

Uçuk virüsü alındıktan sonra vücuttan ayrılması olası olmuyor. Hastalık iyileştikten sonra virüs sinir düğümlerine yerleşiyor ve kış uykusu şeklinde uyku devresine giriyor. Kişinin bağışıklık düzeneğinin zayıflamasıyla beraber bazı durumlarda tekrar ortaya çıkabilir.

 

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak nedir, panik atak belirtileri nelerdir ve neden panik atak oluruz? Tüm bu soruların …

Hüs Hastalığı Nedir

Hus hastalığı nedir sorusuna tam olarak Hemolitik üremik sendrom (hus) akut böbrek yetmezliği bulguları ve …

Aleyna Çakır olayında şüpheli Ümit Can’ın annesi intihar etti

Türkiye'nin konuştuğu Aleyna Çakır olayında "şüpheli" olarak kamuoyuna yansıyan Ümit Can'ın annesinin Sosyal Hizmetler'de görevli olduğu ortaya ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: