Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku rahatsızlıkları arasında en sık rastlanılan hastalık  insomnia olurken ikinci rahatsızlık ise uyku apnesi sendromudur. Bu rahatsızlık uyku sırasında solunumun durması olarak belirtilir.

Uyku sırasındaki çok kısa süreli geçici boğulmalardır. Bu boğulma kandaki oksijeni dibe çekerek beynin uyanmasını sağlar. Bu şekilde sizde uykudan uyanırsınız. Bu gece boyunca ayrı ayrı saatlerde olabileceği için birkaç kez yaşamanız mümkün. Bu anları siz sabah kalktığınızda hatırlamazsınız. Bu durumu sık sık yaşadığınızda belli bir süre sonra kendinizi yorgun ve halsiz hissedeceksiniz. Yeterli süre uyuyor ancak yine de kendinizi halsiz ve yorgun kalkıyorsanız uyku apnesi sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Neden bu sendrom yaşanıyor ?

Öncelikle Uyku apnesi sendromu nedenlerine göre, santral (merkezi), obstrüktif (tıkayıcı) ve bu ikisinin birlikte görülmesi olarak değerlendirilebilir. Santral bu sendromunda beynin nefes al komutu vermediği ve solunumun beyin kaynaklı durduğu uykuda solunum bozukluğuna denir.

Tıkayıcı uyku apnesi belirtisinde ise genelde üst solunum yolunun büyümüş bademcikler, yumuşak damak sarkması ya da kiloya bağlı olarak daralmasından ötürü kaynaklanır.

Tıkayıcı uyku apnesi belirtisi erkeklerde daha sık görülmesine rağmen, kadınlarda da menopoz döneminde kendini gösterebilmektedir. Çeşitli hormonların, kilonun ve anatomik faktörlere bağlı olarak hava yollarında yineleyen daralmaların ve kapanmaların olmasıdır.

Bu sendrom bazı hastalığa sahip veya rahatsızlığa sahip kişilerde daha fazla görülebilir. Kilolu-obez insanlarda, yüksek sesle horlayan, burun-boğraz rahatsızlıkları yaşayan insanlarda daha fazla görülür.

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesine Neden Olabilecek Durumlar

Başka bir uyku bozukluğuna bağlı rahatsızlıklar
Üst solunum yollarına bağlı hastalıklar
İlaç kullanımı
Madde bağımlılığı
Aşırı kilolu olmak
Büyümüş adenoidlerdir (geniz eti)

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku ile uzun dönemde şikayetleri olan kişilerin en kısa sürede bir doktora görünmeleri gerekiyor. Tedavi için gerekli tetkitler yapılmaktadır, özel aparatlardan tutun da cihaz bağlatmaya kadar nedenlerine göre çeşitli tedaviler yapılmaktadır. Kısa süreli tanılar için Horlama ya da bu belirtisi yaşam sürdüren şahıslara ilk olarak sigara ve alkolü bırakmaları, kilolarını denetim altına almaları, düzenli olarak spor yapmaları, uyur iken derhal evvelce ağır yemekler yememeleri, yan pozisyonda uyumaları gibi kolay, hayatlarını kolaylaştırmayı gerçekleştiren önerilerde bulunuyor.

 

Uçuk Nasıl Geçer

 

Hakkında Pınar Keskin

Buna da Göz Atın

Kolajen nedir, ne işe yarar?

Dikkatiniz çekmiştir: Son zamanlarda her yerde kolajen hakkında bilgilere rastlıyoruz. Peki, nedir bu kolajen, ne işe yarar? Gerçekten ...

Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı kadınların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı ...

Merve Akpınar: Bu kadar insanın duygu ve düşüncelerini paylaşacağına inanmazdım

Şanlıurfa'da beden eğitimi öğretmenleri öncülüğünde hentbola başlayan 13 yaşındaki kız çocuğu Merve Akpınar'ın uğradığı cinsiyet ayrımcılığına ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: