Uyku Problemi Yaşamamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

İş, okul, günün stresi derken iyi bir uyku hepimizin hayali olmaya başlıyor. Uyku problemi yaşıyorsak bir sonraki gün yorgun ve bitkin görünüyoruz.

Uykusuzluk; uykuya dalma güçlüğü, uykuyu sürdürme güçlüğü (gece sık sık uyanmalar) ya da sabah erkenden uyanıp tekrar uyuyamama şeklinde olabilir. Gençlerde daha çok uykuya dalma güçlüğü gözükürken yaşlılarda ise gece sık uyanma ve sabah erken uyanıp tekrar uyuyamama sıktır.

Uyku problemi veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden daha erken uyanma ve gün boyunca yorgun olmakla tanımlanan insomnia çoğunlukla başka problemlerin belirtisidir. Gündüz yorgunluk hissi, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik ve iş yapma gücünde azalma uykusuzluğa eşlik edebilmektedir.

Uyku problemi olumsuz şartlanmayla başlar. Kişi gece yatağa yatmadan “yine uyuyamayacağını” düşünmeye başlar; bu belirgin bir huzursuzluğa yol açar.

Uykuda hücresel tamirler ve büyüme gerçekleşmekte, dolayısıyla bedensel bir yenilenme olmaktadır. Kalitesiz bir uyku bu süreci sekteye uğratarak bazı çok önemli hastalıklara davetiye çıkartır. Uykusuzluk şeker hastalığı, aşırı kilo alımı, bağışıklık sisteminde zayıflama, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıkları tetikleyebiliyor. Uyku süresinin normalden kısa ya da uzun olmasının yanı sıra uyku apnesi gibi uyku kalitesinin bozulduğu durumlar, birçok ciddi hastalığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, bedensel sağlık için yeterli ve kaliteli bir uyku şarttır.

Uyku Problemi Yaşamamak İçin Çözüm Önerileri

  • Düzenli bir uyku programına bağlı kalın. Hafta sonu ve tatillerde bile, sabahları aynı saatte kalkın.
  • Kahve, çay, aperatif içki veya diyet hapı gibi kafein, tein içeren şeylerden uzak durun
  • Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasına dikkat edin. Gerekirse kulak tıkacı ve göz maskesi kullanın.
  • Akşam saatlerinde yorucu egzersiz yapmayın. Geç saatlerde yemek yemeyin, çay ve kahve tüketimini sınırlayın.
  • Mevsimsel geçişlerde uykuyu düzene sokmak çok önemli. Mevsim değişikliğinden kaynaklı uyku sorunlarınızla baş edebilmek için stres, alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Yatmadan biraz önce derin nefes alma, yoga, meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin.
  • İş ya da okul günü stresini atmak için, kaslarınızı ve tendonlarınızı açma-germeyi unutmayın.

En İyi Saç Düzleştirici Modelleri

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Üzümlü Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Üzümlü Cilt Maskesi nasıl yapılır ? Üzümün yapısında yer alan zayıf asit, cilt üzerindeki ölü …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: