Vertigo Nedir? Vertigo İçin Öneriler Nelerdir?

Vertigo baş dönmesi olarak bilinmektedir. Kulak çınlaması, işitme azlığı, bulantı gibi çeşitli belirtileri de vardır. Vertigo hakkında merak edilenler…

Genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır.Yaşananlar etrafın dönmesi, yerin ayağın altından kayması gibi farklı şekillerde tarif edilir. Fakat Vertigo’ya neden olan hastalıklar sadece kulak, burun ve boğaz bölümünü ile ilgili olmayabilir, bu nedenle farklı uzmanlık branşları bir arada çalışarak Vertigo’nun neden kaynaklandığı araştırılması gerekmektedir.

Vertigo, hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissi ile başlar. Daha sonra şiddetli ve  yataktan kalkamaz hale getirecek hale varana kadar ilerleyebilir. Kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayağa kalkıp kendi etrafınızda 2-3 dakika dönün ya da öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa ve mide bulantısı hissediyorsanız, sizde vertigo var demektir.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri arasında halsizlik, denge kaybı, bulantı, kulak ağrısı,kulak akıntısı,bulanık görme, gözlerde anormal hareketler ve düzgün yürüme veya ayakta durma problemlerdir. Vertigo, hastalığın altında yatan nedene göre tedavi edilir.

Vertigo İçin Öneriler Nelerdir?

  • Mümkün olduğunca kendinize özel zamanlar ayırın ve stresi hayatınızdan çıkartın.
  • Sağlıklı beslenin, dondurulmuş ve hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın. Doğal ve organik ürünler tüketmeye özen gösterip bağışıklı sisteminizi güçlendirin.
  • Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemlidir. Güneş ışınlarından olduğunca faydalanın.
  • Tuz iç kulaktaki sıvı artmasına neden olup vertigoyu tetiklemektedir. Bu nedenle tuzu azaltın.
  • Vücuttaki su dengesini korumak için bol bol su içmek Vertigo’dan korunmayı sağlar.
  • Ağır ve ani hareketlerin olmadığı sporlara hayatınıza yer verin.
  • Ani hareketlere neden olan bu durumlar kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olduğu için ani hareketlerden kaçının.

Sırt Ağrısından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hakkında Merve

Avatar

Buna da Göz Atın

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Minestrone Çorbası Tarifi

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu kazananı belirleyen yemeklerden biri İtalya’ya özgü bir çorba olan Minestrone Çorbası …

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları

28 Ekim Çarşamba günlük burç yorumları. Yeteneklerinize olan geçici bir inanç eksikliği, bir projeye başlamakta …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: