Vücuttaki Tüylenme Neden Artar

Vücuttaki Tüylenme neden artar ?Vücudun belirli bölgelerindeki tüylerden kurtulmak için ağda epilasyon, tıraş yöntemleri kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde tüylerin alınmaması gereken yerlerde hormon bozukluğu (hirsutizm) olabilir. Bu bölgeler çene kemiği üstü, yanak, göğüs kafesi, üst dudak üstü, göbek çevresi, kasık ile göbek arası, bacakların iç yüzleri, sırt, kalça ve kasıklar bölgesinde tüylenme oluşmaktadır.

Tüylenme neden artarda önemli olan noktalardan birisi bazı kişilerin hiçbir şekilde hormon bozukluğu olmamasına rağmen söz ettiğimiz bölgelerde tüylerin ince ve beyaz, kalın veya siyah olabilmektedir. Hormon bozukluğu olmayan kişiler bu sorunu herhangi bir epilasyon işlemiyle çözebilirler.

Bazı bayanların estetik açıdan sorun gibi gözüken vücuttaki tüylenme hormon bozukluğu olabileceği için muhakkak bir doktora başvurması gerekmektedir.

Vücuttaki Tüylenme Neden Artar

Vücuttaki Tüylenme Neden Artar

Kadınlarda Genellikle doğumdan sonra ve kısa sürede kilo alan kadınlarda da hirsutism ve androjen yüksekliği bulguları görülebilir. Virilizm bulguları olan olgular genelde menopozdan sonra meydana çıkar ve genelde androjen salgılayan böbreküstü bezi ve yumurtalık tümörlerine bağlı olabilir. Bazı ilaçlarda erkeklik hormonu artışına namacıyla olabilir.

Hirsutism tanısı amacıyla tanenin 2-5. günleri arasında hormon araştırmaları yapılır. Hem de bu dönemde yumurtalık ultrasonografisi yapılır. Gerekli olan olgularda daha ileri araştırmalar gerekebilir. Tedavi hastadan hastaya değişiktir ve belirti-bulgulara yöneliktir. Genellikle obez kadınlarda hayat tipi farklılığı ile kilo kayıbı neticesi adet düzensizliği ve tüylenme de mühim oranda düzelme görülür.

Vücutta tüylenme  genellikle kaynağı genetik hormonlardandır. Ayak tabanı ve avuç içlerimiz hariç vücudumuzun her yerinde tüylenme olabilir. Bazıları gözle görülemeyecek kadar ince olabilirler. Tüy kökleri hormonsal olduğu için hormonlar tarafından yönlendirilir ve sürekli olarak kıl üretebilirler.

Üretilen kıllar bir işlem görmediği takdirde sürekli olarak o bölgede kalır. Kıllar bulundukları bölgelere göre uzunlukları farklı olabilir. Mesela saçlarımız en hızlı uzayan ve sınırsız uzayan bölgedir.

İlginizi Çekebilir  Sözlü Şiddete Maruz Kalan Kadınların Davranışları Nasıl Olur?

Hormonlar kıl köklerinin aynı anda üretim yapmasına izin vermez yani bazı tüylerin kökleri uzamaya devam ederken bazı tüyler sabit kalır. Tüylerin çalışmasına yardımcı olan hormon androjen hormonudur. Bu hormon erkeklik hormonu olarak bilinir. Kadınlarda ise androjen hormonu düşük seviyede üretilir. Temel olarak yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinde üretilir ve kana verilir.

Vücuttaki tüylenme azaltan kremler de yer almaktadır. Bu kremleri eczanelerden reçetesiz alabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz yöntemlerle yüzdeki tüylenme nasıl azaltılır

Nane çayı: Aşırı tüylenme, genelde bedenin yüksek miktarda androjen üretmesinden kaynaklanır. Nane çayı, hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Türk incelemeciler doğrulusunda oluşturulan bir çalışma, nane çayının erkek tarzı aşırı tüylenme problemini azaltabileceğini meydana koydu.

Uygulama: Bir bardak kaynar suyun amacıylae bir tatlı kaşığı nane ekleyip, 10 dakika süresince demleyin. En az 2 hafta süresince, derli toplu olarak günde 2 bardak tüketin.

Limon Suyu ve Bal: Limon suyu ve bal maskesi, tüylerin rengini açmaya ve azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal bir ağartıcı olan limon suyu cildi temizleyip, ölü hücrelerden arındırırken aynı vakitte kıl köklerini sıkılaştırır. Bal ise nemlendirici özelliği ile cildi ve tüyleri yumuşatmaya yardımcı olur.

Uygulama: Bir çorba kaşığı limon suyunu 3 çorba kaşığı bal ile karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Gözle görülür neticeler alabilmek amacıyla en az 1 ay süresince, haftada 2 defa derli toplu olarak uygulayın.

 

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

 

Hakkında Pınar Keskin

Avatar

Buna da Göz Atın

implant tedavisi ne kadar srer

İmplant Tedavisi Nedir ve Kimlere Yapılmaz

İmplant Tedavisi Nedir ?Çene kemiklerinin içerisine yerleştirilerek yapılan implant tedavisi tamamen dişlerini kaybetmiş kişiler için …

Vitrektomi nedir

Vitrektomi Nedir ve Tedavisi

Vitrektomi Nedir ve Tedavisi ? Vücudumuzda hangi organımız en çok önemli olan organımızdır diye halka …

patates diyeti feyabu

Patates Diyeti İle Zayıflama

Patates Diyeti İle Zayıflama .. Anavatanı Güney Amerika olan patates aslında hiç de diyet yapılabilecek …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: