Yaban Mersininin Faydaları

Yaban Mersininin Faydaları nelerdir? Halk arasında Ayıüzümü, Keçiyemişi gibi isimlerle de anılan Yaban Mersini kan şekerini düzenlenmekten, antidepresan özelliğine kadar pek çok derde devadır.

Tüm dünyada çeşitli sağlık problemlerine karşı tedavi amaçlı kullanılan bu yemişin detaylarını birlikte inceleyelim.

Yaban Mersininin Faydaları

Sebze ve meyveler arasında en fazla antioksidan içeren meyve olarak ün salan yaban mersini, küçük görünümüne rağmen  faydaları açısından boyutlarını aşmaktadır.  Ülkemizde, şimdilik dondurmalarda ve hazır meyve şuruplarında adını duyduğumuz bir ürün olsa da gece körlüğü, gözlerde kamaşma, görme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına karşı kullanılır. ABD ve Avrupa’da özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve sistit tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilen yaban mersini, kan şekeri ve kolesterolü düşürür. Kalp krizi riskini azaltır, yaşlanmayı yavaşlatır ve hafıza kayıplarını önler. Kalori miktarı az olan bu şifalı bitki ayrıca ishali, ülseri, kabızlığı ve mide bulantısını da önlemektedir.

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban Mersini Besin Değeri ve Kalorisi

Tam bir vitamin deposudur. A, C, B, D, K ve E gibi pek çok vitamini içinde barındırır. Yüksek besleyici değerler taşır ve polifenoller, salisilik asit, karotenler, potasyum, folik asit, manganez, magnezyum, demir, riboflavin, niasin ve fitöstrojen içeren yapısı ile faydalarını sayarak bitiremeyeceğimiz meyvelerden biridir. Yüksek bir lif kaynağı olarak diyet listelerine misafir edilir ve antioksidan değeri çok yüksek meyveler arasında yerini alır. Kalori açısından ise yiyip yiyip kilo almayacağınız mucizevi besinlerden biridir. Yaklaşık 100 gramında 62 kalori bulunur ve istediğiniz diyet yemeğine katıp tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. Bunu dışında hızlı kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak açısından birincil yardımcılardan biridir. Hızlı kilo vermenizin yanı sıra, bir porsiyonu ile günlük lif ihtiyacınızın %14’ünü karşılayabilirsiniz. Lif tüketimi sindirim sisteminde yavaş hareket ettiğinden açlık hissinizi ve ihtiyacınızı bastıracaktır.

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban Mersini Fiyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaban mersinini marketlerden mevsimine göre yaş veya kurutulmuş şekilde temin edebilirsiniz. Taze olarak  125 gramı marketlerde 15 ile 20 TL arasında değişmektedir. Kuru şeklini ise kilosu 60 ile 75 TL aralığında temin edebilirsiniz.

 

Nane Yağı Faydaları Nelerdir

Hakkında Sinem Sevgi

Sinem Sevgi
-Biliyor musun, insanları öldürüyorum Portuga. -Bunu nasıl yapıyorsun Zeze? -Onları unutarak. Şeker Portakalı sinem@feyabu.com

Buna da Göz Atın

Alzheimer hastalığına karşı korumanın yolları

Dünya Alzheimer Günü kapsamında Doç. Dr. Can Hakan Yıldırım Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Alzheimer hastalığına …

Hızlı Oje Kurutma Yöntemleri

Kadınların en büyük sorunlarından biri bozulan ojeler.. Hızlı bir şekilde hazırlanmak isteyenler için ojenizin kurumasını …

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak nedir, panik atak belirtileri nelerdir ve neden panik atak oluruz? Tüm bu soruların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: