Yara İzlerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izleri genelde küçük yaralanmalar ya da büyük kazalar sonrasında oluşan cilt izleridir. Peki bu yara izlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Yara İzlerinin Tedavisi

Vücudun bilinen hatları ile uyumsuz ve rastgele oluştuklarından ameliyat izlerinden daha çok iz bırakırlar. Yara izlerinin fazla iz bırakmaması için yaralanma 1 cm den büyük ise doktora gidilip bu bölgenin temizlendikten sonra dikiş konması en doğru yaklaşımdır. Dikiş konan yaralar daha az iltihaplanır ve iz bırakırlar. Dikiş teknikleri ve kullanılan malzemenin kalitesi arttığından artık dikişlerden sonra daha az iz kalmaktadır.

Yara iyileşmesini geciktiren en önemli unsurlardan biride yaranın iltihaplanmasıdır.

Yani enfeksiyon kapmasıdır. İltihaplanmış yaralar daha fazla cilt reaksiyonuna neden olurlar. Aşırı cilt reaksiyonu aşırı ize neden olur. Gerekli temizliğin ve antiseptiklerin kullanımı, yani yaranın temiz ve mikropsuz tutulması, yaranın bakımının düzgün yapılması, yara iyileşmesini hızlandırır. Ciltte daha az iz kalır.

Yaralanmalar sonrası oluşan cilt izlerinin tedavisinde birçok ilaç, krem ve cerrahi yöntem denenmiştir. Cerrahi yöntemlerin büyük yara izlerinde başarılıdırlar. Fakat kendileri de iz bırakabilirler. Cerrahi yöntemler küçük, ince izlerde kullanılamaz. Bu nedenle cerrahi girişimler uygulanmadan iyi analiz gerektirir. Bazen izin kendisinden daha fazla bir ize neden olabilecekleri unutulmamalıdır.

İz her seansta küçülerek en azından kozmetik olarak rahatlatan bir hale gelir. Küçük izler tamamen kaybolabilir. İz tedavilerinde bu lazerler minimum yan etkiyle hızlı iyileşme periyodu nedeniyle dünyada çok tercih edilen bir sistem olmuştur.

Yara İzlerinin Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Limon, ölü deri hücrelerinin yok edilmesine ve yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

  • Yara ve çevresindeki bölgeyi iyice temizleyin
  • Bir pamuğa 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin
  • Yaranın olduğu bölgeyi pamukla ovun
  • 10 dakika kalmasına izin verdikten sonra limon suyunu iyice durulayın
  • Limon suyu cildini ışığa karşı hassaslaştırabilir, bu yüzden dışarı çıkarken yöntemi uyguladığın bölgeye güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Hangi Besinler Birlikte Tüketilmemeli?

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kadınların Gebelikte Psikolojik Durumları Nasıl Olur?

Kadınların gebelikte psikolojik durumları nasıl olur? Sevgili anne adayları, dünyanın en mükemmel en doğa harikası …

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu yaklaşık 2 metre uzayan aynı adlı bitkisinden elde edilmektedir. Keten tohumu lif ve …

Verilen Kiloları Geri Almamak İçin Altın Kurallar

Kilo vermeyi başardı iseniz tebrik ederiz, daha zor olan kısım ise şimdi başlıyor. Çünkü verilen …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: