Yeni Virüs Salgını Tehlikesi Bubonik Veba Nedir

Veba hastalığının bir tür farklı bir biçimi olan Bubonik veba ile alakalı detaylar gündemde araştırılıyor. Çin’de corona virüsten sonra bubonik veba alarmı verildi. Gelen haberler ardından bubonik veba bulguları gündemde merak hususu oldu. İşte Bubonik Veba belirtileri .

Bubonik Veba Nedir 

‘Hıyarcıklı veba’ (‘bubonik veba’) veba hastalığının en süregelen biçimidir. Hastalığa Yersinia pestis adı verdiği enterobakteri niçin olur. Bakteri bedene girdikten sonra 3 ila 8 gün içersinde etkisini gösterir.

Bubonik Veba Belirtileri

Belirtileri, yüksek ateş, üşüme duygusu, başağrısı, ishal ve bubo adı verdiği, lenf bezi şişmeleridir. Deri altında ve iç organlarda kanama başladığı vakit da, akan kanın birikmesi neticesi ciltte kara lekeler oluşur.

Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geride bıraktığımız salgının, hıyarcıklı veba bulunduğu sanılmaktadır.

Hıyarcıklı Veba bubonik veba

Hıyarcıklı Veba

Bir pire insanı ısırdığında ve yarayı açılmış kanla kirlettiğinde, veba taşıyan bakteriler dokuya geçer. Vücutta bir kez girdiklerinde, bakteriler interstisyel sıvıyı boşaltan lenfatik sisteme girebilir. Veba bakterileri,biri beta-adrenerjik blokaja niçin bulunduğu tanınan birkaç toksin salgılar. Şişmiş lenf nodları, hastalıkla temaslı karakteristik buboları(hıyarcıklar) oluşturur ve bu buboların otopsileri, bunların fazlalıkla hemorajik ya da nekrotik bulunduğunu meydana koymuştur. Eğer enf nodu patlatılmışsa, enfeksiyon kan dolaşımına geçerek sekonder septisemik vebaya neden olabilir.

 

Ennio Morricone hayatını kaybetti

 

 

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Kuruyemişlerin Faydaları feyabu

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir? En sağlıklı besinler arasında şüphesiz kuruyemişler gelir. Bu kuruyemişler çeşitlerine kadar tüm …

siyah nokta nasıl geçer

Siyah Noktalar Nasıl Geçer ve Doğal Öneriler

Siyah Noktalar Nasıl Geçer ? Hemen hemen tüm kadınların ve erkeklerin en büyük cilt problemlerinin …

defne yaprağı faydaları feyabu

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Türkiye’de Akdeniz defnesi olarak da bilinen defne yaprağının Latince ismi Laurus …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: