Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk Halkına daha uygun olacağı gerekçesiyle geliştirdiler. Buna göre her gün iki porsiyon süt ürünü, dört köfte büyüklüğünde et çeşidi, beş porsiyon meyve – sebze ve her öğünde de bir dilim ekmek yemek var.

Sağlık Bakanlığı beslenme piramidi yerine bu diyeti uygulamamızı öneriyor.

Diyet Türk halkının beslenme alışkanlıklarına daha uyumlu. Öğünlerde bir dilim ekmek mutlaka yenmeli.

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır
Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

 

İki Porsiyon Süt Ürünü

Süt ürünleri, yani peynir, süt veya yoğurt, yüksek oranda kalsiyum deposudur. Bunun yanı sıra, B2 ve B12 vitaminleri ayrıca, fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi mineralleri içermektedir. Her yetişkin günde 2 porsiyon süt tüketmelidir. Hamile ve yetişkinler bu 3-4 porsiyonu bulmalıdır. Az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

Balık, et ve de tavuk, bu gibi et ürünleri ve yerlerine geçen ceviz, fındık gibi yiyeceklerin de yeri ayrıdır. Protein, demir çinko magnezyum ve A vitaminleri bu besinlerde vardır. Günde en az 4 köfte büyüklüğünde et veya onun yerine geçen baklagil tüketmek gerekiyor.

Yüksek oranda şu ve düşük miktarda protein içeren sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin önemli birer parçasıdırlar. Antioksidanlar, diyet lifleri ve birtakım vücut için gerekli kimyasalları bünyelerinde barındırırlar. Vücudu zararlı maddelerden temizler ve hastalıklara karşı korurlar.

Vücut savunmasını artırmak için tek bir antioksidan maddeden değil, birçoğundan faydalanmak gerekmekte. Beslenmede çeşitlilikten bahsediyoruz. Her öğün az az yemeli fakat öğünlerimizi sıklaştırmalıyız. Tahıl, özellikle bulguru sofralarımızda sık sık bulundurmalıyız. Çok hareketli zayıf bireyler günde 9 dilime varacak kadar ekmek tüketebilirler.

 

Selülit Nasıl Önlenir ve Nasıl Tedavi Edilir

Hakkında Nehir Kozan

𝑮𝒆𝒛𝒎𝒆𝒌 , 𝒚𝒆𝒏𝒊 𝒚𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌 𝒅𝒆𝒏𝒊𝒍𝒅𝒊 𝒎𝒊 𝒂𝒌𝒂𝒏 𝒔𝒖𝒍𝒂𝒓 𝒅𝒖𝒓𝒖𝒓. 𝑩𝒊𝒓 𝒅𝒆 𝒎𝒖̈𝒛𝒊𝒌 ...

Buna da Göz Atın

2022 Mini Etek Modelleri

Bu sezon sosyalliğe yeniden girişimizi kutlarken, etekler yukarı-yukarı çıkıyor! Geçtiğimiz sene bacaklarımız eşofmanların içinde saklandı. Ama ...

İsotrexin Jel krem nedir, ne işe yarar?

Eczanelerde satılan tüm kremler bu ara özellikle sosyal medya da dillerden dile dolaşıyor. Adını sıkça görebileceğiniz İsotrexin Jel de cilde ...

CİLDİNİZİ MUTLU EDİN: 25 VÜCUT NEMLENDİRİCİSİ

Hepimizin güzellik cephanesinde bir vücut nemlendiricisi var. Yani var diye düşünüyoruz! Çünkü nemlendirici herhangi bir cilt bakım rutininin ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: