Yumurta Neden Boyanır

Yumurta neden boyanır sorusunun ardında birçok açıklama vardır. Ancak gelenek olarak kabul edilen bu işin temel hikayesinde üç tane kadın yer almaktadır.

 Panagia

Bir anlatıya göre, Panagia isimli bir kadın, bir sepet yumurta alır ve oğlunun bulunduğu mahzendeki nöbetçilere hediye eder ve onlardan oğluna iyi davranmalarını ister. Bu istekte bulunurken gözleri dolar ve gözyaşları tek tek yumurtaların üzerine düşmeye başlar. Bu şekilde yumurtalar kırmızıya boyanmıştır.

 Magdalini

Bir başka anlatı ise şöyledir; Roma hükümdarı, Hz. İsa’nın dirilmesi olayını öğrendiğinde, bu olay ona çok saçma gelir ve bunun kırmızıya boyanmış yumurtalarla aynı olduğunu söyler. Bu yüzden Magdalini isimli bir kadın, hükümdarı şaşırtmak için birkaç yumurtayı kırmızıya boyar ve ona verir. Hükümdar hayretler içinde kalır.

Yumurta Neden Boyanır

Bilinmeyen Düşünür

Son anlatı ise şöyle; bilinmeyen bir düşünür kadın İsa’nın dirilişi olayına inanmaz ve şöyle der: “Şu ellerimde tuttuğum bütün yumurtalar aniden kırmızı olursa İsa’nın dirildiğine inanırım.” O an yumurtalar kırmızıya dönüşür ve kadın hayretler içinde kalır.

 İnanış Bakımından Renkli Yumurta

Bu anlatılar Hristiyan inanışında biraz daha farklıdır. Bir inanışa göre, İsa çarmıha gerildiğinde yaralarından kan akar ve yere düşen bir damla kırmızı Paskalya yumurtasını oluşturur. Bu sırada annesi Meryem dua ederek ve gözyaşlarını dökerek yanında durmaktadır. Meryem’in gözyaşları bu kırmızı yumurtaya damlayarak ince ve güzel desenler oluşturur. Sırayla diğer yumurtalara da aynı şey olur. Meryem bütün yumurtaları toplar ve oğlunun cenazesi için izin almak üzere Pontius Pilate’e doğru yola koyulur. Yol boyunca rastladığı her çocuğa barış içinde bir yaşamı devam ettirmelerini öğütleyerek bir yumurta verir. Pilate’in sarayına ulaştığında Meryem bayılır ve topladığı yumurtalar yuvarlanarak dünyanın her yerine dağılır. Bu inanış doğrultusunda renkli yumurtalar ibadet aracı olarak kullanılır.

Renkli yumurtalar günümüzde ibadet aracı dışında dekorasyon ürünleri olarak da kullanılır. Renksiz yerlere renk katar. Çeşitli renklerde boyanan yumurtalara istendiğinde desenler de eklenebilir. Bu yumurtalar evinizin bir köşesinde, masanızın ortasında, kitaplığınızın bir rafında süs olarak yer alabilir. Göze hitap eder, renk uyumlarıyla içinize ferahlık katar. Yapımı pratik ve fiyatı ucuzdur. Pratik yoldan güzelleştirici olarak adlandırılabilir.

 

En Uygun Fiyatlı Köşe Takımları

 


Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

11 Temmuz Günlük Burç Yorumları

Bugün için sakladığınız, gizli işlerinizin ortaya çıkma ihtimali var ve genel olarak hafta sonukalp ve …

10 Temmuz Günlük Burç Yorumları

Cuma günü hemen hemen her burç farklı bir burcun özelliklerini taşıyacak, ama ortak nokta; dine, …

Şok 8-14 Temmuz İndirim Kataloğu

Şok 8-14 Temmuz İndirim kataloğu yayınlandı. Yine birçok üründe farklı oranlarda indirimler yapıldı. Ankastre Set …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: