Yüz İfadesi Karşınızdaki İnsanlarda Dost Olmayan Sinyalleri Gösteriyor

Karşımızdaki insan konuşurken mimikleri ve el hareketleri çok şey ifade eder. Karşımızdaki insanın yüz ifadesi ne anlama geliyor gelin birlikte inceleyelim. 

 

Karşımızdaki insanın yüz ifadesi

Duygu, özellikle son dönemlerde psikoloji biliminin odaklandığı konulardan birisi olmuştur. Duygu ilk olarak yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır dolayısıyla yüz ifadeleri duyguların tanınmasına aracılık etmektedir.

Duygunun insan yaşamında ve güdülenmesinde önemli işlevleri vardır. Örneğin, korku duygusu kişinin yaşamını devam ettirmesine aracılık edebilmekteyken; öfke duygusu ise kendiliğin korunmasını sağlamaktadır. Duygunun işlevlerinden birisi örnekle açıklanacak olursa, bireyin canına mal olacak bir
durumda korku duygusu devreye girebilir ve bireyin kendisini daha güvenilir bir ortamda bulunmasına aracılık edebilir. Her hareket bir mesaj taşır. Yüz, eller, gözler, bakış, kollar, oturuş, mimik, jest, kıyafet ve makyaj hepsinin bir mesajı vardır. Duygular bedene nasıl yansır?

Konuşurken karşımızdakinin arkadaşça ya arkadaşça olmayan sinyaller yolladığını hissederiz. Bu konuda yapılan çalışmalarla saptanan sinyaller şunlardır:

Karşımızdaki İnsanın Yüz İfadesi Gergin İse

Size karşı düşmanca hisler besleyenler çenelerini sıkarlar. Kaşlarını iki yana ayırır ve yüz kaslarını gererler. Bu ifade karşınızdaki kişi tarafından hoş karşılanmadığınızı gösterir.

Gözlerin Yuvarlayan Yüz İfadesi

Karşınızdaki kişi söyledikleriniz karşısında gözlerini çeviriyor ise bu durumda bunu karşınızdakinin söylediklerinize olumlu bir cevap vermediği anlamına geldiğini aklınızda tutun.

Gözlerin yukarıya doğru bakılarak devrilmesi kontrol edilebilir bir davranıştır. Yapmamaya özen gösterin.

Karşınızdakine Çok Yakın Durmak

Bu davranış genellikle arşınızdaki kişi tarafından kendi kişisel alanını istila ettiğiniz şeklinde yorumlanır. Bir arkadaşınıza yakın durabilirsiniz ama bir yabancı ile aranızdaki mesafeyi korumaya özen göstermenizde fayda var.

Bazı ülkelerde bu durum bir tehdit olarak algılanmasa da pek çok yerde hoşa gitmeyen bir davranış şeklidir. Kendilerine yaklaşırken, insanların yüz ifadelerine ve tepkilerine dikkat ederek ona göre davranmakta fayda var.

Diğer İşaretler

  • Agresif öne doğru duruş
  • Kaba jestler
  • Uygun olmayan şekilde algılanabilecek kıyafet ya da aksesuarlar giymek

Karşımızdaki ile potansiyel arkadaş mı yoksa düşman mı olacağımıza dair yolladığımız sinyaller bilinçsizce oluşur. Bunları kontrol etmekte yarar vardır.

Günlük yaşantınıza bu sinyalleri uygulayın… YARARLANACAKSINIZ.

 

Vücut Tipinize Göre Etek Seçimi

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Evlenmeden Önce Kadın Psikolojisi Nasıldır?

Evlenmeden önce kadın psikolojisi nasıl olur? Kadınlar bu evrede saniyesi saniyesine büyük oranda gözle görülür …

Masterchef 2020’de büyük dokunulmazlık oyunu kazananı belli oldu

MasterChef 2020’de dokunulmazlık oyunu öncesinde şefler, her iki takımın kaptanını yanlarına çağırdı. Yarışmacıların arkası dönük …

Sevdiğini Söylemeden Önce Yapılması Gerekenler

‘Seni seviyorum’ cümlesinden önce emin olunması ve  sevdiğini söylemeden önce yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: