Zencefilli Tarçınlı Bisküvi Tarifi

Zencefilin gerek tadı gerek faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu besini bisküvide kullanmayı denediniz mi? Denemediyseniz Zencefilli Tarçınlı Bisküvi Tarifi tam size göre..

Malzemeler:

Bisküvisi için:

380 g un

1½ tk kurutulmuş toz zencefil

1 tk karışık baharat (örn. muskat, tarçın, mahlep, karanfil)

1 tk karbonat

100 g esmer şeker

150 g bal

150 g tereyağı

1 tutam tuz

1 yumurta sarısı

Şekerleme kaplaması için:

240 g toz şeker

1 yumurta akı

½ tk limon suyu

1 tk su, sıcak (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Tarçınlı Bisküvi

1.İki fırın tepsisine pişirme kâğıdı serin ve kenara alın.

2.Un, zencefil, baharat karışımı, karbonat, esmer şeker, bal, tereyağı, tuz ve yumurta sarısını karıştırma kabına koyup 12 sn/hız 6’da karıştırın. Karıştırma kabının kenarlarını spatula ile sıyırıp Hamur ayarında/50 sn’da yoğurun.

3.Hamuru unlanmış tezgâha aktarıp ikiye bölün, yuvarlayın, üzerine hafifçe bastırıp yassılaştırın ve streç filme sarıp buzdolabına kaldırın (yakl 1 saat).

4.Soğumuş hamur parçalarından birini iki yağlı kâğıt arasında açın (yakl. 4 mm). Kurabiye kalıbıyla rahatça kesebilmek için iki yağlı kâğıt arasındaki açılmış hamuru, kağıtları kaldırmadan, bir tepsi üzerinde buzdolabına kaldırın (15-20 dk). Fırını 180°C’ye ısıtın. Diğer hamur parçasıyla da aynı işlemi tekrarlayın. Kesilecek kıvama gelen açılmış hamurdan, kurabiye kalıbıyla şekiller kesip hazırlanmış tepsilere aktarın.

5.Şekil verdikten sonra hamurdan arta kalan parçaları tekrar iki kâğıt arasında açıp, buzdolabında sertleştirip kalıpla keserek kullanabilirsiniz.Kurabiye dizdiğiniz tepsileri 7-9 dk, kenarları hafif renkleninceye dek fırınlayın (180°C).

6.Fırından çıkarıp 5 dk tepside bekletin. Ardından soğutma teline aktarıp oda sıcaklığında soğutun.

Şekerleme kaplaması

7.Şekeri karıştırma kabına koyup 30 sn/hız 10’da öğütün. Karıştırma kabının kenarlarını spatula ile sıyırın.

8.Yumurta beyazı ve limon suyunu ekleyip 10 sn/hız 6’da karıştırın. Gerekirse, karışımı inceltmek için sıcak su ekleyin.

9.Şekerlemeyi ince uçlu duy takılı sıkma torbasına aktarın ve bisküvileri dilediğiniz gibi süsleyin. Şekerlemenin sertleşmesi için yakl. 20 dk bekleyin ve kapalı kaplarda, oda sıcaklığında muhafaza edin.

Hakkında Nehir Kozan

𝑮𝒆𝒛𝒎𝒆𝒌 , 𝒚𝒆𝒏𝒊 𝒚𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌 𝒅𝒆𝒏𝒊𝒍𝒅𝒊 𝒎𝒊 𝒂𝒌𝒂𝒏 𝒔𝒖𝒍𝒂𝒓 𝒅𝒖𝒓𝒖𝒓. 𝑩𝒊𝒓 𝒅𝒆 𝒎𝒖̈𝒛𝒊𝒌 ...

Buna da Göz Atın

Burunda oluşan siyah noktalar nasıl geçer?

Burnunuz, yüzünüzün geri kalanından daha yağlı olmasına neden olan yüksek konsantrasyonda yağ bezlerine sahiptir. Bir …

Kuru ve ince saç bakımı için yasemin yağ

Yaşlandıkça saç dökülmesi gibi şeyler daha çok sorun haline gelir. Hormonlarınız değiştiğinde ve vücut daha az östrojen ürettiğinde, her sabah ...

Karanfilin faydaları nelerdir nasıl kullanılır? Karanfil çayının faydaları…

Karanfil, bir baharat çeşidi olup mersingiller familyasından olan karanfil çiçeğinin gonca kısmıdır. Çiçek açmadan toplanan ve baharat olarak ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: