Zeytinyağının Faydaları

En çok kullandığımız yağların başında olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. İşte her derde deva zeytinyağının faydaları.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları; Kalp Sorunlarını Azaltır

Doğal zeytinyağı yüzde 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini ve kalp problemlerini azaltır. Zeytinyağının içindeki kuvvetli antioksidanlar kötü kolesterolün oksidasyonunu önler ve anti-aterojenik etki gösterir. Bu üç önemli etki mekanizması dışında başka etkenler de vardır. Kan basıncını düşürmesi, diyabeti önlemesi gibi diğer ikincil etkenler de kalp hastalığına yakalanma oranını azaltır.

Alzheimer Hastalığından Korur

Yapılan araştırmalar, zeytinyağının Alzheimer hastalığına yol açan beyinde protein birikimini önlediğini gösteriyor. Her gün 1 yemek kaşığı zeytinyağı içmek, kalp, kanser ve Alzheimer hastalığından koruyor.

Zeytinyağının Faydaları

Kolesterol Seviyesini Düşürür

LDL kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasal bakımdan zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca HDL kolesterol seviyelerini de artırır.

Zeytinyağının Faydaları; Kanser Riskini Düşürür

Zeytinyağının insan vücudunu kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan tıbbi araştırmalar, bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.

Saçı Beslemede Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının en büyük mucizelerinden biri de saçlara sunduğu faydadır. Kepeği yok eder, güçlü ve parlak saçlara sahip olunmasına yardımcı olur.  Saçlarınızı istediğiniz uzunluğa ulaştırır.

Cilt Sağlığını Korur

Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerir ve bu vitamin cildi güneş ışınları, rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Cilt, saç ve sindirim sistemi sağlığına ayrı ayrı faydaları vardır. Cildin kimyasal yapısı ve pH değerleri ile uyumlu olduğu için, hiçbir tahrişe neden olmaz. Cildi besler, doğal olarak nemlendirir ve yaşlanma etkilerini azaltır. Bir avokadoyu püre haline getirip zeytinyağı ile karıştırarak, son derece etkili ve doğal bir nemlendirici krem elde etmeniz mümkündür. Nitekim egzama tedavisinde dahi, zeytinyağı kullanılmaktadır.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Zeytinyağının içinde bulunan bazı bileşenlerin kilo kontrolünü kolaylaştırabileceği doğrudur. Doymuş yağ oranının düşük olması nedeniyle, kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırır

Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, kemik yapısını ve beyin gelişimini hızlandırır. Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm Önerileri

 

Hakkında Büşra Balcı

Büşra Balcı

Buna da Göz Atın

Kefir Diyeti Nedir?

Yavaş ama sağlıklı kilo vermek ve metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Haftada 4 kilo verdiren kefir …

Saç Yıpranmasını Önlemek İçin Öneriler

Saç bakımı her kadın için önemli bir hale gelmiştir. Saç yıpranmasını önlemek sizin elinizde! “Nasıl?” …

Ne kadar uyumalıyız? Günlük hayatımızda uykunun önemi nedir?

Ne kadar uyumalıyız? Hangi yaşta ne kadar uyumalıyız? Düzenli uykunun vücudumuza faydalarını yazımızda sizler için …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: