Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü Aedes cinsindeki sivrisinekler tarafından bulaşan bir flavivirüs, 1947’de Uganda’da keşfedildi. 1960’lardan 1980’lere kadar, Afrika ve Asya’da, tipik olarak hafif bir hastalığın eşlik ettiği enfeksiyonlar bulundu.

Zika enfeksiyonunun neden olduğu ilk büyük hastalık salgını, virüs Güneydoğu Asya’dan Pasifik boyunca ilerlerken Yap adasında (Mikronezya Federal Devletleri) 2007 yılında bildirildi. 2013-2014 Fransız Polinezyası salgını sırasında Guillain-Barré sendromu Zika enfeksiyonuyla, yenidoğan çocuklarda mikrosefali vakaları da bu salgına retrospektif olarak bağlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Mayıs 2015’te Brezilya’dan yerel olarak bulaşan enfeksiyonla ilgili ilk raporları aldı. Temmuz 2015’te Brezilya sağlık bakanlığı yetkilileri yetişkinlerde Zika virüsü enfeksiyonu ve Guillain-Barré sendromu arasında bir ilişki olduğunu bildirdi. Ekim 2015’te DSÖ, anneleri hamilelik sırasında Zika’ya maruz kalan bebeklerde Brezilya’dan mikrosefali raporları aldı. Şu anda, Zika enfeksiyonu ve bu nörolojik komplikasyonlar arasında nedensel bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Şubat 2016’da, enfeksiyon Amerika’da Aedes sivrisineklerinin işgal ettiği aralıkta hızla ilerlerken, DSÖ mikrosefali ve diğer nörolojik bozukluklarla ilişkili Zika enfeksiyonunun Uluslararası Endişe Halk Sağlığı Acil Durumunu (PHEIC) oluşturduğunu açıkladı. Şubat 2016’nın başlangıcında, Amerika’daki 20’den fazla ülke ve bölgeden Zika enfeksiyonunun yerel olarak bulaştığı bildirildi ve batı Afrika’daki Cabo Verde’de binlerce vaka salgını başladı. Sivrisinek vektörleri aralığının ötesinde, Zika virüs enfeksiyonlarının seyahat ederken dünya çapında insanlar tarafından taşınması yüksek.

 

Korana Virüsü Avrupa’da!

Hakkında Defne

Avatar
Bilemezsin.

Buna da Göz Atın

Peynirli Sufle Tarifi

İster sabah kahvaltısında ister akşam yemeğinde veya çay saatinde tüketeceğiniz bir aperatif arıyor olun; peynirli …

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yonca Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Hacettepeli araştırmacılar, 4 yonca yaprağı şeklindeki bu diyeti Türk …

Burçların Güçlü Yönleri

Her insanın güçlü olduğu noktalar bulunmaktadır. Burçların güçlü noktalara etkisi olduğu bilinir. Gelin birlikte burçların …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: