Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir? Zona hastalığı belirtileri nelerdir? Zona Hastalığı Bulaşıcı mıdır? Zona Hastalığında merak edilenler..

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?

Ülkemizde çok sık görülen zona hastalığı tipik bir deri rahatsızlığıdır. Zona, duyusal sinir hücresi gruplarını tutan, ağrılı bir enfeksiyondur. Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında etken virüs kişinin sinir. sistemine yerleşerek uzun yıllar inaktif şekilde yaşayabilir.

Zona Kimlerde Görülür Ve Neden Olur?

Nüfusun yüzde 90-95’i suçiçeği geçirirken, yüzde 10-30’u zona ile karşılaşır. Risk, ilerleyen yaşla ve bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla artar. 50 yaş üzerinde risk; belirgin olarak artarken, 60’lı yaşlarla beraber 8-10 kata yükselir. Eğer bağışıklık sistemi düşükse zona hastalığı geçirme olasılığı 80-100 kata kadar çıkar. Zona vakalarının yüzde 70’i, 60 yaş üzerindeki kişilerdir. İnsanların zona hastalığı geçirme ihtimali tüm yaşam boyunca ortalama yüzde 20’dir. Sağlıklı kişilerde ikinci kez tekrarı nadir görülür. Stres, bağışıklık sistemini baskıladığı için böyle dönemlerde zonanın çıkması olağan kabul edilir. Ancak burada günlük hayatın stresinden ziyade bir yakının kaybı, finans problemleri veya beklenmedik olaylar tetikleyici olabilir. Vücudun zayıf düşmesine yol açan nedenler arasında; bazı enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı kilo kaybı, stres, alınan bazı ilaçlar, kanser gibi rahatsızlıklar sıralanabilir.

 

Zona bulaşıcı bir hastalık mı?

Birincil enfeksiyon olan suçiçeği çok bulaşıcı. Öyle ki hastanede suçiçeği geçiren kişinin odasının bulunduğu koridordan geçen diğer hastaların enfekte olması da mümkün. Çünkü virüs enfekte kişinin vücudundaki su kabarcıklarından etrafa saçılır. Ancak suçiçeği geçirmiş ya da suçiçeği aşısı olmuş kişilere zona bulaşması söz konusu değil.

Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığında döküntüler sadece yüz, boyun, sırt, kalça yada gövde gibi sadece tek bir alanda sınırlıdır ve vücudun bir yarısında konumlanmıştır.

  • Baş ağrısı
  • Ateş ve titreme
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Mide ekşimesi
  • Yorgunluk
  • Halsizlik

Tedavisi Nasıl Olur?

ona hastalığının tedavileri arasında; Bol bol dinlenmek, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek yer alır.

Zona hastalığı tedavisi için varisella zoster virüsüne karşı etkili asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma gibi belirtiler için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Evde tedavi de belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı etkisi vardır.

 

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef hastalığı bulaşıcı mı?

Hakkında

Avatar

Buna da Göz Atın

Burçlara Göre Çiçek Tercihleri

Çiçek hediyelerin en zarifidir. Her şeye etkisi olan burçların çiçek zevklerine de etkisi vardır. Gelin …

Uzun İlişki Sırları

İnsanlar için uzun ömürlü bir ilişki hayattaki en güzel şeylerin başındadır. Peki uzun ilişki sırları …

Saç Tipine Göre Nasıl Saç Kurutulur

Saçlar kadının güzelliğini tamamlayan en önemli unsurdur. Her saç tipine göre nasıl saç kurutulur gelin …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: